Nevolnost
Nevolnost
Nevolnost (pocit na zvracení) a zvracení má mnoho příčit. Jinak budeme řešit nevolnost při cestování, jinak nevolnost v těhotenství a jinak nevolnost a zvracení způsobené například střevní chřipkou.
Cestovní nevolnosti
Nevolnost při cestování autem (odborně nazýváno kinetóza) postihuje nejčastěji děti nebo těhotné ženy. Jak na cestovní nevolnosti? K dispozici proti nevolnosti máme léky ve formě tablet nebo žvýkaček. Pro děti mohou být příjemná také lízátka se zázvorem a meduňkou.
Co na nevolnost v těhotenství?
Kdy začínají těhotenské nevolnosti? Ranní nevolnost trápí těhotné ženy zejména v prvním trimestru, během druhého trimestru většinou vymizí. Těhotenská nevolnost je zcela normální, lze ji zmírnit:
- rozložením jídla do menších porcí vícekrát za den
- dodržováním pitného režimu
- dostatkem odpočinku
- vyhýbání se dráždivým jídlům.
Normální trávení podporuje také zázvor. Zázvor v těhotenství by se neměl užívat v nadměrném množství. Při použití přípravků proti ranní nevolnosti pro těhotné (lízátka, tablety) proto dodržujte doporučené dávkování. Pokud je zvracení v těhotenství nadměrné, máte teplotu, bolest břicha či další obtíže, neváhejte kontaktovat svého lékaře.
Zvracení
Při zvracení je nejdůležitější příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. K dehydrataci jsou náchylné zejména děti, senioři či těhotné ženy. Vhodné je tedy použití rehydratačních roztoků. Rehydratační roztoky podáváme vychlazené a dáváme je po lžičkách (např. Kulíšek).
Co na nevolnost od žaludku?
Pokud jsou nevolnosti od žaludku způsobeny nesprávným stravováním či konzumací nezdravých, těžkých jídel, lze použít přípravky na trávení. Důvodem nevolnosti může být také kocovina. V takovém případě je opět důležitá rehydratace, tedy pitný režim, případně doplnění minerálů (např. Vyprošťovák). Některé doplňky stravy lze také užít již před začátkem konzumace alkoholu (Anti Ethanol).
Oblíbenými přípravky v této kategorii jsou Iberogast, Kinderyl nebo Travel-gum.