Opruzeniny
Jak vypadá opruzenina?
Opruzeniny jsou zarudlá místa na pokožce, často nepříjemně svědí, pálí a mohou být i velmi bolestivá. Nejčastěji se opruzení objeví v místě kožního záhybu, kde je kůže citlivější a dochází k vzájemnému mechanickému podráždění, často se vyskytuje v oblasti zadečku, třísel nebo genitálií, u dospělých také v podpaží, pod prsy apod. Vzniku opruzeniny pomáhá vlhčí, teplejší prostředí. V místě podráždění se mohou objevit i kvasinky nebo bakterie, v horším případě začne kůže mokvat nebo praskat.
Opruzeniny u miminka
Opruzeniny u miminka vznikají z nejrůznějších příčin. Velmi často se objevují v oblasti zadečku, třísel a genitálií, tyto projevy shrnuje termín plenková dermatitida, se kterou se nejméně jednou setká většina dětí nosících plenku. Nejčastěji je příčinou příliš dlouhý interval výměny plenky nebo použití plenek látkových, které dostatečně neabsorbují a dětská pokožka je tak dlouho vystavena vlhkému prostředí. Také se ale mohou objevit jako alergická reakce na plenku nebo krém, po mechanickém podráždění kůže při nesprávně zvolené velikosti plenky nebo při průjmech.
Jak předejít opruzení?
- Snažíme se snížit vlhkost kůže v citlivé oblasti, necháváme pokožku pokud možno co nejvíce volně dýchat.
- Dobré je zamezit tření oblasti častého výskytu potíží.
- Dbáme na důkladnou hygienu.
- Děťátko pravidelně několikrát za den přebalujeme – je důležité při každém přebalení pokožku důkladně očistit (můžete použít dětské vlhčené ubrousky) a poté natřeme vhodnou mastí nebo krémem, která je vhodná jako prevence opruzenin.
Co na opruzeniny?
Opruzeniny řešíme obdobně u dospělých i u dětí.
- Krémy a masti na opruzeniny – po důkladném očištění pokožky od potu, od moči a stolice naneseme menší množství vhodného přípravku, nejlépe s obsahem panthenolu, vitaminu E nebo zinku. Často používané přípravky jsou Bepanthen Baby, Sudocrem nebo Rybilka. S antimykotickým účinkem je volně prodejný Imazol krémpasta, který je vhodný při výskytu kvasinek.
- Bylinné koupele – pomohou s hojením případného zánětu a ke zklidnění podrážděné pokožky.
- Pokud se ale stav po pár dnech nelepší, není vhodné situaci podceňovat a je třeba navštívit lékaře. Ten může doporučit nebo předepsat antimikrobiální nebo antimykotické léčivé přípravky.