Opruzeniny u miminek – co dělat, když se dítě oprudí?
Jak vypadá opruzenina a proč vzniká
Opruzenina je typická červeným zbarvením spojeným s podrážděním, svěděním a pálením kůže. U neléčené opruzeniny u miminka může dojít ke vzniku někdy bolestivých prasklinek spojených s infekcí bakteriemi či kvasinkami. Obvykle se u dětí objevují opruzeniny v kožních záhybech (intertrigo), v oblasti genitálu a v místě kontaktu plenky s kůží (plenková dermatitida). Objevuje se zejména u těch nejmenších dětí mezi 2. a 8. měsícem, ale výjimkou není ani výskyt v pozdějším kojeneckém případně batolecím věku.
Podkladem vzniku je nevyzrálá a citlivá kůže malých dětí, která je tak náchylná k podráždění způsobeném mechanickým třením, pocením, nedostatečnou hygienou, ale také podrážděním vyvolaném např. působením amoniaku. Dráždivý amoniak vzniká z močoviny působením bakterií za přítomnosti vlhkosti a také bakteriemi a kvasinkami samotnými.
Objevte kvalitní přípravky na opruzeniny za super ceny ...
Jak opruzeninám předcházet
- Zaznamenáte-li, že dítě do plenky vykonalo potřebu, plenku co nejdříve vyměňte.
- Při očišťování oblasti genitálu a konečníku volte spíše vlažnou čistou vodu či přípravky bez parfemace a alkoholu přímo k tomu určené.
- Dítě oblékejte do volnějšího oblečení a přiměřeně okolní teplotě, neboť těsné oblečení a přehřívání a pocení může vést ke zvýšení vlhkosti v oblasti plen a tím i zvýšení rizika tvorby opruzenin.
- Při přebalování volte vhodnou bezpečnou kosmetiku určenou výhradně pro kojence a malé děti a také myslete na správnou velikost plen.
- Používáte-li látkové pleny, dbejte na správnou technologii praní (dostatečnou teplotu, vhodné prací prostředky a vymáchání před vlastním praním).
- Při praní dětského prádla i plen se vyhýbejte používání aviváže, která může pokožku dráždit.
Co dělat, pokud se již opruzenina objevila
- V domácích podmínkách očistěte jemně plenkovou oblast včetně podrážděné kůže, genitálu a zadečku dítěte vlažnou vodou.
- Pokožku poté jemně osušte, a pokud máte možnost, nechte pokožku volně dýchat v teplé místnosti, aby se „provětrala“ a oschla bez dalšího dráždění.
- Na cestách a v přírodě lze kůži očistit perlanem navlhčeným čistou vodou, speciálními čistícími přípravky s obsahem různých olejů či vlhčenými dětskými ubrousky, nejlépe těmi neparfémovanými, u kterých existuje menší riziko dalšího podráždění pokožky.
- Než dítěti obléknete plenku, aplikujte vhodný lokální přípravek určený k prevenci či léčbě opruzenin.
- Během dne myslete na častější přebalování a i volnější oblečení zejména v oblasti plenek.
Co na opruzeniny nabízí lékárna
Při volbě vhodného preparátu na opruzeniny je potřeba rozlišit, zda hledáme péči pro čištění kůže a prevenci nebo již pro léčbu.
Zejména při cestování se mohou na očišťování pokožky hodit univerzální vlhčené ubrousky (Rybilka Neo s panthenolem ubrousky, Klorane Bébé ubrousky, Bioderma ABCDerm ubrousky, Pampers Aqua Pure ubrousky) či bezoplachová čistící mléka a emulze s obsahem přírodních olejů (Weleda Baby čistící mléko na zadeček).
V rámci prevence opruzenin lze plenkovou oblast potírat lokálními preparáty s obsahem panthenolu, zinku a dalších složek, často různými přírodními oleji (mandlový, olivový, kokosový olej) či extrakty z bylin, např. heřmánek pravý a měsíček lékařský.
Pokud je pokožka dítěte klidná, plenková oblast se ošetřuje lehce roztíratelnými krémy nebo mastičkami vhodnými pro každodenní péči o citlivou dětskou pokožku pod plenkami. Při správném používání tyto přípravky spolehlivě chrání pokožku před vznikem opruzenin, zarudnutím a podrážděním. Vytváří na pokožce prodyšnou transparentní vrstvu. Krémy a masti k prevenci opruzenin obsahují hojivý panthenol, často také mandlový a kokosový olej, lanolin, alantoin, vitamín E a zinek s antiseptickými vlastnostmi (Bepanthen Baby mast, Weleda Kojenecký krém na opruzeniny, Rybilka).
Pokud se již opruzenina objeví a pozorujeme zarudnutí, začervenání a opruzení je vlhké, k ošetření se volí přípravky s vyšším obsahem zinku – Sudocrem. Krémy se sice hůře roztírají a zanechávají viditelnou bílou vrstvu na pokožce, ale přítomný oxid zinečnatý absorbuje přebytečnou vlhkost a vytváří na povrchu pokožky ochrannou bariéru. Další složky Sudocremu působí proti bakteriím a plísním a zabraňují jejich množení.
V případě mokvání a podezření na kvasinkovou infekci lze kůži léčit pastou či krémem s obsahem antimykotické látky (Imazol krémpasta, Cotylena krém).
K tradičním přípravkům patří také zásypy s obsahem zinku (Aviril Dětský zásyp s azulenem, Johnson's Baby Dětský pudr).
1. Bechná K. Kožní problémy u kojenců a batolat I. Co lze zvládnout doma (a jak) a kdy je nutné navštívit pediatra. Prakt. lékáren. 2017; 13(2): 89–92.
2. Čapková Š. Plenková dermatitida. Dermatol. prax, 2010, 4(4): 130–134.
3. Dall'Oglio F, Musumeci ML, Puglisi DF, Micali G. A novel treatment of diaper dermatitis in children and adults. J Cosmet Dermatol. 2021 Apr;20 Suppl 1(Suppl 1):1-4.
4. Janoušková K, Siková L. Ovlivňující faktory vzniku opruzenin u kojenců. Pediatr. praxi 2020; 21(1): 60-62.
5. Kolářová R, Widermannová H. Desatero v péči o opruzeniny novorozenců a kojenců. Pediatr. pro Praxi 2010; 11(3): 196–198.
6. Kolářová R. Opruzeniny u dětí, jejich ošetřování a léčba. Prakt. lékáren. 2010; 6(3): 153–154.
7. Sušilová L. Jak optimálně sestavit domácí lékárničku pro děti? Prakt. lékáren. 2020; 16(3): 184–187.
Líbí se Vám článek?
Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?
Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno