BLESKOVÉ AKCE TÝDNE 

Nakupte bleskově výhodně a dopřejte si porci zdraví jako hrom ...

Autor článku:
Hana Škopová

Není Cica jako Cica – dokáže Pupečník hojit jizvy?

Cica, tedy Pupečník asijský (Centella Asiatica), je rostlina, která se už stovky let používá k léčení nemocí a také k hojení ran. Extrakty z rostliny mají významné antioxidační účinky. Název “Cica“ prezentuje v regeneračních přípravcích na pokožku význam „opravy“ z francouzského slova „cicatrisation“, tedy léčení.

Seznamte se s Pupečníkem

Centella asiatica, tedy Pupečník asijský či Penízovka asijská, je vytrvalá rostlina z rodu Apiaceae (Miříkovité), která je mj. ve farmaceutickém průmyslu známá pod různými označeními: Cica, Indian pennywort, Gotu kola či Tiger grass. Rod Centella (Pupečník) zahrnuje tři varianty: Typica, Abyssinica a Floridana. Pupečníky divoce rostou v tropických regionech Afriky, Asie a ostrovech Pacifiku. Rostliny z různých regionů mají mj. odlišné tvary listů a také rozdílné chemické složení. Rostlina má svoje místo také v kuchyni, protože dobře chutná. Do jídelníčku je zařazována také pro své léčivé účinky. Někteří jí obligátně přezdívají “rostlina dlouhověkosti”. I přes svojí tisíciletou historii se primárně využívala pro hojení ran. Její možnosti jsou však daleko širší.

Věděli jste, že...

Pupečník se používá v ayurvédské a tradiční čínské medicíně. Rostlině s listy ve tvaru lilie se také přezdívá “Tygří tráva”, protože se traduje, že právě v pupečníkovém porostu si tygři poleháváním a cíleným válením hojili svá zranění.

Obsahové látky Pupečníku

Čeká nás trocha chemie. Tahle nenápadná zelená rostlinka v sobě obsahuje směs velmi hodnotných látek a právě tato rostlinka je ukázkovým příkladem toho, jak silná a mocná příroda dokáže být. Vyznáte se ve složení kosmetiky? Za nejdůležitější složky Pupečníku, které se z rostliny izolují, jsou považovány především Centelloidy. Chemicky jsou to pěticyklické triterpenoidní saponiny typu ursanu a oleananu. Obsah těchto terpenoidů se pohybuje kolem 8 %. Z nich se dále izolují další cenné obsahové látky (asiaticosid, centellosid, madecassosid, mosid, thankunisid, sceffoleosid, centellósa a také triterpenické kyseliny jako asiatická, centellická, madecassická a terminolická kyselina). Klíčové dermatologické působení a tím pádem nejvýznamnější farmakologické účinky má především asiaticosid a madecasossid a také asiatická a madecassická kyselina. Pupečník asijský obsahuje další významné složky včetně flavonoidů (quercetin a jeho glykosid, rutin, kaempferol a jeho glykosid, katechin, naringenin, apigenin, luteolin, astragalin a jeho glykosid), fenolických kyselin (chlorogenická kyselina a její izomery a deriváty), triterpenických steroidů (stigmasterol, sitosterol) a aminokyselin. Dále nechybí cukry, vitaminy a esenciální oleje spolu s dalšími těkavými složkami (to už jsme v množstvím kolem 0,1%).

Cica – jaké účinky se mu připisují?

Co dokáží obsahové látky Pupečníku? S ohledem na výčet složek asi nikoho nepřekvapí, že právě tato rostlinka disponuje širokým spektrem léčivých účinků. Ostatně, to už je známo dlouho. Už několik století je tato rostlina vyhledávána pro své antioxidační, protizánětlivé, antimikrobiální a dokonce protirakovinotvorné působení. Pupečník je bohatý na antioxidanty. Antioxidanty potřebujeme v boji s volnými radikály, což jsou malé molekuly, co ničí náš obranný systém kůže a podílí se na poškození kožní bariéry rozpadem DNA těchto buněk. Pupečník zvyšuje hladinu antioxidantů v kůži. V dermatologii se používají obsahové látky Pupečníku k podpoře hojení, tedy léčbě malých ran, hypertrofických ran (jizev), spálenin a také při lupénce a sklerodermii.

Bylo pozorováno, že obsahové látky Pupečníku dokáží stimulovat proliferaci fibroblastů a tzv. signální dráhu SMAD, čímž zvyšují produkci kolagenu typu I. a zároveň snižují tvorbu strií a zánětlivých reakcí. Navíc látky izolované z Pupečníku mohou zvyšovat mikrocirkulaci krve v kůži a zabraňovat nadměrnému hromadění tuku v buňkách. Pro kosmetické účely jsou tyto přípravky zaměřeny mj. proti stárnutí a proti rozvoji celulitidy a strií.

Kůže je zrcadlem našeho zdraví.

Věděli jste, že...

Centella Asiatica jako Cica vešla ve známost díky úspěchu kosmetické řady K-beauty z Jižní Koreje. Právě pleť Korejců je vystavena na řadě míst země silnému znečištění vlivem špatného ovzduší a s přibývajícími roky se takto zasažená pleť stává stále více přecitlivělejší. Korejská kosmetika toto zatížení pleti zohledňuje a právě proto jsou obsahové látky z Pupečníku pro své účinky klíčovými složkami těchto přípravků.

Proč se využívají extrakty z Pupečníku – madecassosid a asiaticosid?

Složky z Pupečníku jsou komponenty řady produktů na pleť. Od klasických krémů, přes séra, tonika a sunscreeny. Pro výsledný efekt je nejlepší, když daný přípravek setrvá na kůži co nejdelší dobu a nesmývá se.

 

  • zvyšují hydrataci pokožky a obnovují kožní bariéru
  • pomáhají zvlhčovat suchou, šupinatou, citlivou pokožku náchylnou k tvorbě ekzému
  • bojují proti zánětu a začervenání pokožky, zesilují protizánětlivé účinky kůže
  • zesílené protizánětlivé účinky pomáhají zklidnit a hojit jakkoliv podrážděnou kůži
  • dokáží zklidňovat aknózní pleť
  • zpomalují známky stárnutí
  • stimulují produkci kolagenu a tím zlepšují pevnost a elasticitu kůže
  • pomáhají u popálenin a hojení povrchových ran (drobné odřeniny, lehké řezné rány, malé tržné zhmožděniny, rány způsobené kousnutím)
  • redukují jizvy, strie a celulitidu
  • redukují známky fotostárnutí (během nedostatečné ochrany během opalování, napravují účinek UVA a UVB záření na naši pokožku)

Jaká kůže potřebuje Pupečník?

Obsahové látky Pupečníku pomáhají kůži, když je zarudlá a na dotek hrubá, je tedy poškozená a není hladká. S těmito projevy se můžete setkat mj. u ekzému a lupénky.

Opruzeniny

Opruzeniny jsou typická začervenalá kožní ložiska, které se projevují svěděním a pálením. Jejich bolestivost se stupňuje s dalším namáháním již podrážděné kůže. Vyšší teplota v místnosti či v letním období, v kombinaci s nadměrným pocením a vyšší vlhkostí na stykových místech kůže, může vést k zapaření. Komplikací bývá mokvající opruzenina a praskající kůže infikovaná bakteriemi či kvasinkami a u ležících pacientů také zvýšené riziko proleženin v důsledku narušené funkce kůže.

Potničky

Potničky jsou drobné růžové pupínky na trupu, krku či hlavičce, které se v teplých měsících mohou objevit na dětské pokožce. Dítě do jednoho roku nemá příliš dobrou termoregulaci. Pokud je mu horko, mohou se mu potničky vyrazit. Někdy jsou mírně svědivé. Ulevit může právě zklidňující krém s výtažky z Pupečníku (La Roche-Posay Cicaplast). Pokud dítě oblékáte adekvátně počasí, potničky se ztratí samy od sebe. Jakmile se objeví hnis, zánět, nebo zarudlé pruhy, jděte s dítětem k lékaři.

Sklerodermie

Sklerodermie je závažné, naštěstí poměrně vzácné systémové onemocnění, při kterém kromě významných systémových projevů dochází k rozšiřování malých cév v kůži (teleangiektázie) za současného zmnožení vaziva - na úkor funkčnosti kůže (tkáňová fibróza). Na obličeji dochází k rýhování kolem úst a zmenšení ústního otvoru a také k útlumu mimiky v obličeji. Onemocnění je dále viditelné na kůži např. nad kolenními a loketními klouby a na prstech rukou, kdy dochází k výraznému ztvrdnutí kůže (sklerodaktylie).

Co se děje, když je v pokožce zánět?

Zánět je přirozená obrana našeho imunitního systému v reakci na podnět (poškození), v tomto případě poškození pokožky. Zánět je tedy přirozenou součástí všech typů hojení ran, je reakcí našeho imunitního systému, startuje naší imunitu. Lokální zánět je žádoucí, měl by probíhat po určitou dobu, nesmí se tzv. vymknout kontrole, protože dlouhodobý a systémový zánět tělo vyčerpává (pro představu, systémovým projevem zánětu je např. horečka). Kontinuální imunitní odpovědi mohou stav zhoršovat. Typickým zánětem kůže je akné. Spousta kožních problémů je ze své podstaty zánětlivá.

Jak pečovat o jizvy?

Jizvy se samozřejmě liší svou velikostí. Při malém pořezání či seknutí nejde o plošný úraz a není zasažena velká plocha. U vážných popálenin je situace krizovější, jizvy se tvoří vždy v různém rozsahu a v různé hloubce. Nejdůležitější je hned ze začátku se o čerstvě vzniklou jizvu pečlivě starat, pravidelně ji ošetřovat. Bezprostředně po zahojení nemá jizva svůj konečný vzhled, až rok, rok a půl tzv. pracuje, bledne, stahuje se a oplošťuje. Po celou dobu je proto nutné její každodenní promašťování. Jizva nesmí vysychat, nesmí popraskat a nesmí se spálit na sluníčku (rizikem je tvorba pigmentových změn), je potřeba udržovat její elasticitu. Vhodné je také jizvu při aplikaci promašťovadla jemně tlakově masírovat. Jemná masáž jizvy podporuje prokrvení a tím její hojení.

Do určité míry můžete jizvy, skrz řádnou péči, ošetřovat sami; korekce větších a rozsáhlejších už spadá do oblasti plastické chirurgie. V takovém případě nejde jen o vylepšení vzhledu a návratu psychické pohody, ale o zlepšení funkčnosti a hybnosti v případě, kdy jizva obsáhne kloub (jizvy vzniklé po popáleninách a opařeninách výrazně stahují hranice poškozené tkáně pevně k sobě). Bohužel, vždy je třeba počítat s tím, že po těžkém popálení zůstávají určité viditelné změny na poškozené kožní tkáni.

Díky obsahovým látkám z Pupečníku může vaše pleť dostát zdravějšího a mladšího vzhledu.

Chraňte si svou kožní bariéru – jak ji obnovit?

Nejsvrchnější vrstva kůže, známá jako kožní bariéra, chrání naše tělo proti vnějším vlivům. Poškozená kůže ztrácí vlhkost, chybějící hydratace vyvolává chronický zánět a celkově dochází ke snížení kondice kůže jako ochrany našeho těla. Naší prioritou je tedy různými způsoby udržet naší kůži hydratovanou, snažit se o to, aby si dokázala udržet získanou vlhkost. Co má vliv na funkci naší kožní bariéry?

  • Věk – postupným stárnutím se kožní bariéra opotřebovává a dochází k přirozenému věkem podmíněnému poškozování; bez kosmetické péče se to „časem“ neobejde.
  • Genetika – to, co zdědíme po rodičích, je jasně dáno a sehrává důležitou roli během našeho života; vhodnou péčí se s tím ale dá něco dělat.
  • Kožní onemocnění – cokoliv, s čím se naše kůže potýká, akutně i dlouhodobě (akné, rosacea, suchá ekzematická kůže atd.), se na stavu kůže projeví; důležité je to řešit co nejdříve a ideálně dlouhodobě.
  • Nevhodné návyky – volba a používání kosmetiky, neúměrné čištění pleti nešetrnými peelingy, nevhodné abrasivní techniky (drsná houba na mytí apod.); s trochou osvěty se těchto praktik vyvarujete.
  • Životní prostředí – sluneční paprsky a UV záření, znečištěné prostředí a vzduch, ve kterém pobýváme, mají vliv na funkce kožní bariéry; chránit se opalovacími přípravky je naprostý základ, nečištěná pleť se bude pochopitelně zhoršovat.

CICA v názvu kosmetického přípravku

Pokud se orientujete v lékárenské dermokosmetice a výběr své kosmetické péče směrujete právě tam, tak „Cica“ v názvu používá více kosmetických řad. Název “Cica“ prezentuje v regeneračních přípravcích významopravy“ a „regenerace“, což vychází z francouzského slova „cicatrisation“, tedy léčení. Typickou léčebnou kosmetikou je univerzální řada zklidňujících přípravků La Roche-Posay Cicaplast. Péče je natolik šetrná, že je vhodná už pro děti kojeneckého věku. Velmi oblíbené jsou univerzální hojivé balzámy B5+. Madecassosid ve složení najdete také v přípravcích z řady La Roche-Posay Pure Vitamin C a také La Roche-Posay Hyalu B5 séru a Hyalu B5 péči proti vráskám.

Výtažky z Pupečníku obsahuje z řady Uriage Bariéderm-CICA Uriage Cica Daily sérum a Uriage Cica Daily gelový krém pro poškozenou pleť. Řada Bioderma Cicabio na hojení kůže využívá více extraktů pupečníku v přípravcích Bioderma Cicabio Lotion sprej; z řady Bioderma Photoderm je to např. Spot-Age gel-krém SPF50+. Madecassickou kyselinu, asiaticosid a asiatickou kyselinu najdete ve složení Sebamed krému proti striím.
Cica v názvu má i řada Avene Cicalfate+, která obsahuje patentovanou postbiotickou aktivní látku C+Restore, získanou z termální vody Avene. Řada A-Derma Dermalibour+, např. A-Derma Dermalibour+ reparační Cica-krém, působí skrz výtažky z ovsa Rhealba® a komplexu mědi a zinku, který snižuje riziko množení bakterií. Intenzivní hydratací a zklidněním se prezentuje řada Neutrogena CICA, která nabízí tělovou péči ve formě masky na ruce a nohy.

Silnější antioxidační ochrana – co se kombinuje?

Pupečník je vhodné kombinovat s Niacinamidem, který rovněž pomáhá zklidňovat zarudlou podrážděnou pleť. Spojením extraktů se do pleti dostává ještě více antioxidantů, protože Niacinamid má významné antioxidační působení. Kombinace se užívá na mastnou pleť, redukuje velikost pórů, které stahuje. Stejně výhodná pro pleť je kombinace s vitaminem C. Pupečníkové extrakty a céčko jako silné antioxidanty bojují proti vlivům životního prostředí.

Zvolte si to nejvhodnější sérum pro vás - pleť bude vyznívat mladší a pevnější.

Stárnutí pleti u žen – do jaké míry lze ovlivnit?

Co můžete udělat proto, abyste si co nejdéle uchovali pěknou pleť? Úroveň medicínských poznatků umožňuje celou řadu kožních neduhů zcela vyléčit nebo výrazně zlepšit. Jak rychle bude vaše pleť stárnout můžete v dnešní době výrazně ovlivnit a záleží to tím pádem z velké části na vás samých. Svým způsobem jste v tom nevinně. Stárnutí ženské kůže je oproti té mužské výrazně urychleno menopauzou a sníženou tvorbou ženských pohlavních hormonů. Úbytek ženských hormonů se kromě zvyšujícího se rizika osteoporózy, které je všeobecně známo, podepisuje také na zhoršování kvality vaziva v kůži. To má za následek vadnutí kůže a zvýrazňování vrásek. U mužů nemají degenerativní změny tohoto charakteru tak významný klinický dopad. Je to boj s časem, kdy se rozhodně vyplatí investovat do kvality. A investovat do sebe samé potřebný čas. Pokud start a změnu návyků odkládáte, tak nejpříhodnější jsou letní měsíce, kdy můžete pleti hodně pomoci kvalitní fotoprotekcí. Vhodné jsou i zimní měsíce, protože zima a mráz pokožce samozřejmě nesvědčí.

Jak chránit pleť před mrazem?

Za ideálního stavu není naše pleť ani mastná, ani suchá, má narůžovělou barvu, s malými póry, na dotek je sametová, pružná, současně však pevná a dobře prokrvená. Na povrchu kůže se nachází tzv. hydrolipidový film, který obsahuje, jak název napovídá, vodnou a tukovou složku. Vodu a tukové látky produkují potní a mazové žlázy. V suchém prostředí se voda z filmu vypařuje a film ztrácí na své tloušťce a tím i na své ochranné funkci. Nejhůře se ošetřuje smíšená pleť - pokožka se skládá z mastných, vlhkých i suchých ploch, kdy se zpravidla střední část obličeje (čelo, nos, brada) mastně leskne, zatímco boční strany obličeje vyznívají jako suché. Ať je vaše pleť jakákoliv, vždy potřebuje vyčistit.

Při čištění se odstraňuji kromě částeček nečistot také šupinky kůže, zoxidovaný tuk z lipidového filmu a také zbytky ošetřujících přípravků, na což se dost často nemyslí. Micelární voda není to poslední, co má na pleti zůstat. Přes zimu jsou vhodná čistící mléka či smývatelné oleje, které skrz svůj jemný účinek tak neodmašťují pokožku. V případě jiných typů detergentů, např. šetrných syndetů, je důležité pleť důkladně opláchnout. Je to podstatné pro příjem obsahových látek z dalších sér a krémů, které si aplikujete. Poté následuje zklidnění a výživa pokožky, aby byla pleť připravená na další sychravý den. Ošetření sérem a krémem je zlatý standard každé skin care. Kvalitní krém dodá pokožce ochranné tuky, vodu a speciální výživné látky, a dále různé zklidňující a regenerační složky, které se zakomponují do hydrolipidového filmu. V případě potřeby se aplikuje krém, který obsahuje ochranné UV filtry. Krémy se rozlišují na denní a noční. Denní krémy bývají většinou lehčí co do konzistence, pleti dodávají méně tuku a jsou zaměřeny na obsah látek schopných vázat vodu. Noční krémy bývají výživnější - mastnější a hutnější. Některé noční krémy lze využít jako masku, po několika desítkách minut je můžete omýt. Podle typu pleti se volí takový krém, který vám bude vyhovovat a prokazatelně bude vaší pleti prospívat. Mastná pleť může na tukové složky reagovat zhoršením stavu pórů, proto volte takovou péči, která se pleti s akné doporučuje. Nejlepší je vlastní zkušenost. Inspirací k vyzkoušení vám mohou být právě nové informace o obsahových látkách Pupečníku.

Dodávejte pleti tolik potřebný kolagen prostřednictvím doplňků stravy s kolagenem.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852572/
https://health.clevelandclinic.org/centella-asiatica-for-skin/
https://www.paulaschoice.com/expert-advice/skincare-advice/ingredient-spotlight/centella-asiatica-for-skin.html
https://skin1004.com/blogs/skin1004-blog/skin-chemistry-restoring-your-skin-barrier
https://www.revmaliga.cz/klub/skleroderma/detailni-pruvodce-systemovou-sklerodermii/
https://www.bioderma-cz.com/nase-produkty/cicabio
https://www.eau-thermale-avene.cz/rada/cicalfate
https://www.laroche-posay.cz/cicaplast
https://www.aderma.cz/f/rady/dermalibour
https://www.aderma.cz/f/rady/epitheliale-a-h
Moje zdraví – Čtení z vaší lékárny – 04/2006 – Dětská pokožka, co ji trápí nejčastěji

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.