Suchá, hrubá až popraskaná kůže – co pomůže?
Příčiny a rizikové faktory při vzniku suché kůže
Naši kůži ovlivňuje řada vnějších i vnitřních faktorů. Co tím myslíme?
Z vnějších faktorů jde o tzv. faktory fyzikální (vítr, chlad, teplo, sluneční záření, nízká vlhkost, suchý vzduch, klimatizace, zakouřené prostory či častý kontakt s vodou) a dále o faktory chemické (léky, mýdla, kosmetika a úklidové chemické přípravky v domácnosti).
Z vnitřních faktorů jsou to biologické faktory (změny kůže spojené se stárnutím a změny v souvislosti s pocením a produkcí mazu např. v době menopauzy) a metabolické faktory (zejména v souvislosti s některými chronickými metabolickými onemocněními jako je snížená funkce štítné žlázy, diabetes, anémie, snížená funkce ledvin, ale také hormonální změny jako jsou těhotenství nebo menopauza).
Důležitý je rovněž vliv dědičnosti – ta je významná při tvorbě vlastností kůže jako bariéry našeho těla.
Projevy suché kůže
Jak se suchá kůže projevuje? Suchá kůže bývá spojená s hrubou drsnou pokožkou a sníženou elasticitou kůže se sklonem k praskání a tvorbou tzv. ragád. Nepříjemnými projevy bývají také pnutí kůže, svědění, citlivost a náchylnost k poranění kůže. Nezřídka se objevují rudnoucí flíčky připomínající odřeniny. Největší zátěži bývá vystavena kůže na rukou, na loktech, na nohách, na kolenou, ale i obličej a rty jsou partie, kterých se suchost bez patřičné péče může týkat. Proto bychom jim měli věnovat patřičnou pozornost a péči.
Malé děti a staří lidé – kdo další má suchou kůži?
Fyziologicky se suchá kůže objevuje u malých děti, které ještě nemají zcela vyvinutou kožní bariéru (novorozenci, kojenci, batolata) a dále také u seniorů, u kterých vlivem věku dochází ke stárnutí kůže a s tím spojenými změnami: ztenčení pokožky, redukci tvorby potu a mazu, úbytek ceramidů, snížení elasticity kůže atd. Suchou kůží jako následkem nemoci či nevhodné péče trpí lidé zejména v souvislosti s atopickým ekzémem a také díky častému kontaktu s dezinfekčními a jinými chemickými přípravky (pracovníci úklidu, pracovníci ve stavebnictví, ve zdravotnictví, také v kadeřnictví atd.). K suché kůži přispívá také nadměrná hygiena.
Dopady suché kůže na vaše zdraví
Vliv suché kůže na kvalitu života je značný. Suchá kůže je vždy více zranitelná. Narušená kožní bariéra představuje riziko pro vznik mykotických, bakteriálních a virových onemocnění, kontaktní dermatitidy a jiných onemocnění kůže. Suchá kůže je náchylnější pro přenos plísní a je citlivější při projevech alergie.
Možnosti diagnostiky suché kůže
Jak lze suchou kůži diagnostikovat? Jednoznačně určit, co je příčinou suché kůže, lze pouze klinicky, kdy se vychází z rodinné a osobní anamnézy, z délky trvání potíží a projevů, objektivních změn na kůži, subjektivních pocitů a někdy se také využívají epikutánní testy. S projevy suché kůže má největší zkušenosti odborný lékař – dermatolog. Pro detailnější rozbor stavu vaší kůže se obraťte na dermatologii.
Péče o suchou kůži
Jak pečovat o suchou kůži? Jaké jsou správné hydratační postupy kůže a jak vybrat vhodnou kosmetiku?
- Vyhýbejte se nadměrnému kontaktu s vodou, dennímu sprchování a při sprchování či koupeli používejte vhodné koupelové oleje. Teplota vody by měla být do 37°C (nejlépe kolem 33°C) a samotná koupel by měla trvat nejdéle 15 minut.
- Klasická mýdla bývají dráždivá a mohou narušovat pH kůže, vhodnější je proto volit tzv. syndety (syntetické detergenty), které tento efekt nevyvolávají.
- Po koupeli nechte vodu ručníkem pouze osušit, nedrážděte kůži otíráním.
- Nejlépe hned do 3 minut od osušení potřete kůži tělovým krémem či tělovým mlékem.
- Přemýšlejte nad přípravky, které používáte k úklidu domácnosti – mnoho látek, které detergenty obsahují, jsou při styku s kůží rizikové – především podporují odmaštění, dále to jsou parfémy, barviva, antibakteriální složky atd. Alternativou jsou ekologické čistící prostředky (Natasha).
- Vhodná emoliencia aplikujte na pokožku 2x denně, po umytí dle „pravidla 3 minut“, dokud je pokožka ještě navlhlá.
- Obecně jsou přes den doporučovány spíše hydrokrémy a na noc krémy mastnější a výživnější.
- Přes den noste jemné nedráždivé oblečení např. z bavlny nebo bambusu, v chladu či při úklidu si chraňte ruce rukavicemi.
- Doma udržujte dostatečnou relativní vlhkost (kolem 50 %) a teplotu kolem 20°C.
Prevence vzniku suché pokožky
Jak předcházet a léčit suchou kůži? Součástí prevence i léčby vysušené kůže je dostatek pestré stravy bohaté na vitaminy, minerály, esenciální mastné kyseliny (omega 3 mastné kyseliny) a adekvátní příjem tekutin (voda se potřebuje do pokožky dostat skrz dostatečný pitný režim). Úprava stravovacích návyků je sice běh na dlouhou trať, ale při nápravě se pozitivně promítne na celkovém vašem zdraví, odolnější kůži nevyjímaje. Vitaminy na kůži včetně kolagenu oddalují i známky stárnutí pleti. Současně je vhodné zjistit možné faktory vzniku vašich potíží či zhoršení stavu kůže, a pokud to lze, tak je samozřejmě odstranit. Co vám škodí, toho se vyvarovat.
Velmi zásadní je pravidelná péče o pokožku za pomoci nedráždivé dermatokosmetiky, zejména tzv. emoliencií. Emoliencia („změkčovadla“) zvláčňují a změkčují kůži, podporují hydrataci kůže, obnovují hydrolipidový film a tím i správnou bariérovou funkci kůže. Mnohé přípravky určené na suchou kůži obsahují glycerol, močovinu, minerální a silikonové oleje, ceramidy, přírodní oleje, extrakty z bylin a další složky. Akutní ložiska je vhodné potírat mastmi (Infadolan, Eucerin Aquaphor regenerační mast, CeraVe Extra regenerační mast, Uriage Bariéderm Regenerační mast na velmi suchou pokožku, Saloos Bio Bambucké krémové máslo, Dr. Popov Měsíčková mast s vepřovým sádlem, Terezia Calcium pantothenicum mast). Na velké plochy bez akutního postižení je vhodná pravidelná péče lehkými tělovými mléky. Mastnější krémy lze mazat na suchá ložiska i větší plochy.
Základní volbou hydrataci kůže na těle bývají přípravky obsahující močovinu (ureu), která přirozeně hydratuje, podporuje ochrannou bariérovou funkci kůže, zlepšuje prostoupení dalších složek do kůže (Exciderm U Lipid lotio, Excipial U lipolotio). Tyto přípravky také často obsahují vazelínu, která mj. podporuje syntézu lipidů nebo glycerol, který podporuje dehydrataci. Přípravky zpravidla vynikají kombinací dalších složek, z nichž některé mohou být patentovány a dermatologicky testovány (Bioderma Atoderm Ultra, CeraVe Hydratační krém, Belobaza krém, Cannaderm Atopos krém, Dexeryl, Neutrogena hloubkové hydratační tělové mléko s olejem).
Hygiena při suché pokožce
Jak se správně mýt a podporovat hydrataci pokožky? Při očistě obličeje, při odličování, volte spíše odličovače ve formě emulze (La Roche posay Toleriane Čistící emulze) a dle svých časových možností si dopřávejte rovněž hydratační pleťové masky. Na tělo jsou určeny zejména syndety (La Roche posay Lipikar syndet AP+). Při koupeli lze jako doplněk používat koupelové oleje (Bioderma Atoderm Sprchový olej, Exciderm Atopigel Jemný mycí gel, A-Derma Exomega kontrol mycí gel, Linola Fett Olbad přísada do koupele). Tyto oleje jdou často (dle doporučení výrobce) aplikovat také přímo na tělo, takže je lze použít i při sprchování. Úlevu může poskytnout také ovesná koupel (Topnatur Ovesná koupel s olejem z konopí). K odstranění suché kůže lze také použít exfoliační přípravky jako je např. jemný peeling (Weleda březový sprchový peeling). Pozor, exfoliační postupy musí být šetrné, častý peeling by byl na škodu - vhodná je aplikace maximálně 1x týdně.
Kdy vyhledat kožního lékaře?
Obraťte se na dermatologa, pokud potíže se suchou kůží přetrvávají déle než 14 dní, kůže opakovaně praská, je velmi citlivá a volně prodejné přípravky ani změna režimu nezlepšují váš stav. Dermatologické poradenství nevyžaduje předchozí návštěvu praktického lékaře a vystavení žádanky. Kromě klasické léčby mohou pomoci také některé modernější postupy, které se ale odvíjejí od vyvolávající příčiny onemocnění. Např. v případě pacientů trpících suchou kůží v souvislosti s atopickým ekzémem, je možné dle závažnosti, posouzení a rady odborníka zvážit laserové ošetření kůže či biologická léčba. Dermatologické léčebné postupy jsou stále vylepšovány o nové technologie.
1. Augustin M, Berardesca E, Blume-Peytavi U, Elsner P, Scafa D, Schmeel LC, Proksch E. Managing dry skin in patients with comorbidities or with advanced age: unmet needs and roles for products containing potential emollient-plus ingredients. J Dermatolog Treat. 2024 Dec;35(1):2326171.
2. Chalupová Z, Masteiková R. Hydratace kůže a kosmetické prostředky. Prakt. lékáren. 2006; 2(4): 192-194.
3. Jarešová Růžičková L. Celoroční péče o atopickou a velmi suchou pokožku. Dermatol. praxi 2012; 6(1): 6–10
4. Lodén M. Role of topical emollients and moisturizers in the treatment of dry skin barrier disorders. Am J Clin Dermatol. 2003;4(11):771-88.
5. Obstová I. Péče o ruce v zimě. 2009; 5(6): 294.
6. Polášková S. Epidermální bariéra a její význam u zdravé a atopické. Dermat Pediatr. praxi 2014; 15(4): 210–212.
7. Vojáčková N. Suchá pokožka – možné příčiny a možnosti každodenní péče. Dermatol. praxi 2020; 14(4): 188–192.