Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská

Lupénka neboli Psoriáza – co ji způsobí a jak tomu předejít?

Ač není lupénka v dnešní společnosti žádným tabuizovaným tématem a její příčina a projevy mnohdy bývají známé, tak i přes to se ne vždy setkávají pacienti trpící lupénkou s porozuměním a mohou se cítit nejistě, zahanbeně a vyčleněně ze společnosti.

Co to je lupénka?

Lupénka neboli psoriáza je autoimunitní onemocnění spojené se zánětlivým postižením kůže a nadměrným tvořením kožních buněk.

Čím je lupénka způsobena?

Lupénka vzniká na podkladě genetické predispozice. Psoriáza coby chronické záněty kůže jsou právě nejvíce spojovány s genetickými faktory. Na to, zda a kdy se projeví, má však vliv řada dalších aspektů.

Jaké mohou být spouštěcí faktory psoriázy?

  • infekce různého původu
  • nedostatečně léčená chronická onemocnění (cukrovka, dna, deprese, nemoci štítné žlázy, postižení jater, nespecifické záněty střev, alergie)
  • hormonální změny
  • přístup k životnímu stylu jako takový (málo pestrá strava, nadbytečný příjem alkoholu, nedostatek spánku, kouření)
  • znečištěné prostředí (např. častý pobyt v prašném prostředí)
  • stres

Jak se lupénka projevuje?

Existuje více forem lupénky, dle postižených míst či dle příčiny vzniku/progrese. Patrná bývá nadměrná tvorba bílých šedých suchých šupinek a puchýřůoblasti kloubů (lokty, kolena, podpaží, kyčle) a dále také na kštici a v křížové oblasti. Loupáním kůže ale může být postižena i oblast krku či pod prsy. Kůže bývá zarudlá a podrážděná, zanícená a může krvácet po poškrabání. Velmi často je také kromě zčervenání a šupinatění kůže přítomno také svědění kůže. Zasaženy mohou být nehty nohou, kde dochází k dolíčkování a k tvorbě žlutohnědých skvrn. Asi u třetiny nemocných se také objevuje psoriatrická artropatie, tedy zánětlivé postižení kloubů na podkladě tohoto autoimunitního onemocnění projevující se bolestí a tuhnutím kloubů. Obvykle se klinické projevy lupénky objevují v dospělosti, přetrvávají delší dobu a také velmi často dochází k častým recidivám.

Lze lupénce předcházet?

Vzhledem k velkému podílu genetické predispozice a autoimunity nelze říci, že budou všechna preventivní opatření efektivní. Nicméně, níže uvedené faktory mohou mít významný vliv na snížení postupu onemocnění a proto je vhodné je dodržovat.

  • To, co jíme, nás ovlivňuje – úprava stravy je velmi podstatná – jezte pestře, ale pozor na alergeny, které mohou být spouštěčem lupénky (např. potraviny s lepkem či laktózou mohou být rizikové – pokud pozorujete zhoršení stavu kůže po jejich konzumaci, zkuste je na 2 měsíce vysadit).
  • Nezapomínejte na dostatek tekutin.
  • Ovládejte svůj stres - vyhýbejte se dlouhodobému a nadměrnému psychickému vypětí.
  • Pozor na konzumaci alkoholu a návykových látek.
  • Pokud kouříte, zkuste počet cigaret snížit a postupně se kouření zbavit.
  • V případě, že se poraníte, řádně ránu vyčistěte, ať nedojde k zanesení infekce do těla.
  • Trpíte-li chronickým onemocněním, dodržujte nastavenou léčbu, aby bylo správně kompenzováno.
  • Máte-li pocit, že vám některá léčiva nevyhovují, zkonzultujte svou nejistotu se svým lékařem či lékárníkem, neboť některé léky skutečně mohou stav lupénky zhoršovat.
  • Pokud jste nastydlí či trpíte nějakým zánětem, dodržujte klidový a léčebný režim a nechte imunitní systém pracovat, nepřetěžujte se.
  • Chraňte kůži před nadměrným slunečním zářením či nadměrným chladem vhodnou dermokosmetikou.
  • Vsaďte na bylinky na pravidelnou očistu organismu (kopřiva, ostropestřec, bříza a mnohé další).

Jak lupénku léčit a lze ji zcela vyléčit?

Přestože dnešní medicína zná již řadu nových efektivních metod zmírňujících postup tohoto onemocnění a metod schopných vyřešit akutní stavy, úplně lupénku vyléčit neumí. To, zda je léčba úspěšná či není, je významně dáno také samotným přístupem pacienta k léčbě.

Je potřeba, aby se člověk postižený lupénkou aktivně podílel na svojí léčbě a aby dobře svému stavu rozuměl, jinak nemusí být terapie efektivní. Vzhledem k tomu, že je psoriáza velmi specifické onemocnění, které se u každého pacienta projevuje odlišně, je rovněž důležitá důkladná diagnostika, na základě které je pacientovi sestaven terapeutický plán na míru. V rámci léčby je mnohdy potřeba úprava stravy a celkově životního stylu a nastavit vhodné lokální a systémové léky a zvolit další terapeutické přístupy jako např. fototerapii, laseroterapii, balneoterapii či thallasoterapii (terapeutický pobyt u moře). Vzhledem k tomu, že obvykle lupénka velmi zásadně zasahuje do života nemocného i do života úzkého i vzdálenějšího okolí, pro efektivní terapii je potřeba zbavit se nadměrného stresu, je potřeba zvážit i psychologické aspekty onemocnění a případně i psychoterapii.

Co ještě pomáhá na lupénku?

Co dělat, když klasická léčba psoriázy nestačí? Inovace v léčbě, tedy novější přístup a také do určité míry „naději“ pro pacienty, kterým nepomohla klasická léčba, představuje biologická léčba. Podporou pro klasickou léčbu mohou představovat i více alternativní směry zahrnující relaxační techniky, hypnózu, autosugesci, meditaci, jógu a jiné.
Další informace, tipy a podporu v léčbě také přinášejí moderní technologie a to ve formě mobilních aplikací dostupných v angličtině pro iOS a Android (Psoriasis Monitor, Skin X, Psoriasis Manager) či např. webová stránka www.lupenkapodkontrolou.cz, kde lze mimo jiné najít i seznam specializovaných center pro léčbu lupénky.

Jak pečovat o kůži s lupénkou?

Ač patří léčba lupénky výhradně do rukou lékaře, existují volně prodejné lokální přípravky, které jsou z hlediska dlouhodobé péče o kůži postiženou lupénkou vhodné. Jde zejména o krémy, tělová mléka, masti, šampony, ale také např. koupele či spreje. Žádoucí je zvlhčování pokožky a mírnění její suchosti.
Pro promazání suchých ložisek je možné aplikovat řadu krémů či tělových mlék, které obsahují různé typy olejů, nenasycených mastných kyselin či bambucké máslo (Ducray Kertyol P.S.O., Linola Fett krém, Saloos Bio Karité Atopikderm) či ureu (Eucerin Urea Repair PLUS tělový krém, Excipial U Lipolotio kožní emulze).
Oblíbené jsou pro dlouhodobou péči o pleť přípravky s obsahem konopného oleje či extraktu z konopného semínka (Health Culture Konopné mazání Lupénka, Cannaderm Atopos ošetřující krém).

Ke zmírnění akutních projevů lze krátkodobě aplikovat přípravky s kortikoidy (Hydrocortison Léčiva mast), ale také masti s obsahem ichtyolu (Ichtoxyl) či vitaminu A podporujícího regeneraci kůže (Infadolan).
Svědění mohou zklidnit krémy či spreje např. s obsahem přírodních extraktů jako jsou extrakty z Tambourissa trichophylla a Laminaria Ochroleuca (Bioderma Atoderm SOS sprej) či s obsahem termálních léčivých vod (Avéne Eau Thermale).

V rámci komplexní péče o tělo, je také vhodné při sprchování či při koupeli používat pěny či koupele bránící vysoušení pokožky (Cannaderm Atopos mycí pěna, Linolla Fett Ӧlbad přísada do koupele, Exciderm Atopigel jemný mycí gel). Pomoci mohou také ovesné koupele (Topnatur Ovesná koupel) či sůl z Mrtvého moře.

Na svědění a olupování kůže v oblasti kštice je dostupná řada šamponů, které snižují podráždění pokožky a olupování kůže (Cannaderm Capillus seborea šampon, Vichy Dercos PSOlution šampon, Eucerin DermoCapillaire 5% Urea šampon, Exciderm Seborrhea šampon).

 

1.        Benáková N. Psoriáza a současné léčebné možnosti. Interní Med. 2005; 7(2): 88-91.
2.        Březinová E, Vašků V. Novinky v patogenezi a léčbě psoriázy. Med.po promoci 2021;2: 151-155.
3.        Fialová J, Kojanová M. Komplexní léčba psoriázy. Dermatol. praxi. 2020;14(2):63-70.
4.        Hercogová J. Farmakoterapie psoriázy. Remedia 2009;
5.        Kamiya K, Kishimoto M, Sugai J, Komine M, Ohtsuki M. Risk Factors for the Development of Psoriasis. Int J Mol Sci. 2019 Sep 5;20(18):4347.
6.        Komplexní léčba psoriázy MUDr. Jorga Fialová1,2, MUDr. Martina Kojanová, Ph.D.1
7.        Langley RG, Krueger GG, Griffiths CE. Psoriasis: epidemiology, clinical features, and quality of life. Ann Rheum Dis. 2005 Mar;64 Suppl 2(Suppl 2):ii18-23; discussion ii24-5.
8.        Navrátilová M, Miklíková J. Psoriáza – možnosti léčby, edukace pacienta. Dermatol. praxi 2011; 5(4): 230–231
9.        Nevoralová Z. Celková léčba lupénky. Prakt. lékáren. 2013; 9(6): 225–229.
10.     Nevoralová Z. Lokální léčba lupénky. Dermatol. praxi 2013; 7(3): 113–119.
11.     Obstová I. Terapie psoriázy. Prakt. lékáren. 2016; 12(1): 12-15.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.