BLESKOVÉ AKCE TÝDNE 

Nakupte bleskově výhodně a dopřejte si porci zdraví jako hrom ...

DOPRAVA ZDARMA 

Nakupte nyní a ušetřete za dopravu. Platí při nákupu přípravků GS & Cemio nad 500 Kč s PPL (výdejní místa a boxy)

Jak se zbavit kašle?

Nečekaný kašel vám může velmi zkomplikovat den a dlouhodobější kašlání významně zhoršit kvalitu života. Pokud vás jednou za čas kašel překvapí, nejedná se o nic vážného. Pokud se vás ale kašel drží, určitě to má důvod a ten je důležitý rychle zjistit.

Když je kašel žádoucí

Obecně lze říci, že kašel coby obranný reflex těla, je pro naše tělo důležitý. Podle provedené studie se kašel objeví několikrát denně i u zdravého člověka, kdy dochází k vykašlání fyziologicky vytvářeného hlenu (až 18krát za 24 hodin). Kašel jako obranný mechanismus těla má za úkol obnovit průchodnost dýchacích cest. Pokud jde o záchvat kašle způsobený překážkou v dýchacích cestách – je na místě nechat pracovat naše tělo, jak má, nechat pracovat svaly a případně zahájit resuscitační postupy. Záchvat kašle může vyvolat i příliš studený vzduch při silném prochlazení, kdy tím tělo vysílá signály, že se máte více chránit. Neopomíjejte proto během zimních měsíců nákrčník či klasickou šálu.

Příčina kašle – to je důležité určit!

V první řadě je potřeba určit příčinu, která kašel vyvolala. Kašel může mít infekční původ (virový, bakteriální) nebo se jedná o kašel neinfekční. Otázkou je, zda je kašel příznakem nejčastěji virového onemocnění, tedy běžného nachlazení nebo naopak chronického onemocnění, např. jako projev alergie nebo jako nežádoucí účinek užívaných léků. Od příčiny kašle se odvíjí následná léčba. Je-li kašel projevem lehkého nachlazení, léčba kašle zohledňuje to, v jaké fázi se kašel nachází, tedy typ kašle. Základní dělení kašle je na suchý dráždivý kašel bez hlenů a na produktivní vlhký kašel s tvorbou hlenu.

Při vysilujícím kašli se často objevuje bolest na hrudi.

Jak přestat kašlat co nejdříve?

Kašel je častý u onemocnění horních cest dýchacích, průdušek a plic. Délka trvání kašle se odvíjí od příčiny kašle. Pokud jde o to kašel skutečně obratem zastavit, existují přípravky ze skupiny antitusik, které potlačují kašel do jedné hodiny po podání, snižují četnost a opakování jednotlivých záchvatů. Podaná dávka léku pochopitelně zabírá jen po omezenou dobu.

Je nutné počítat s tím, že celková léčba, např. při infekci dýchacích cest viry, se protáhne na několik dní. Průběh onemocnění, tedy i průběh kašle a stav plic, se z pochopitelných důvodů odvíjí podle celkového stavu organismu a imunity daného jedince. Pokud se cíleně léčí příčina kašle správně podaným lékem a odstraní se tato vyvolávající příčina, může kašel ustat i za jeden jediný den. To se děje při správné diagnostice alergika, kterému obratem pomáhají léky na alergický kašel. Pokud je nutkání ke kašli vyvoláváno stékáním hlenů z nosní sliznice (tzv. zadní rýma), při vyléčení rýmy a čištění nosu ustává i kašel.

Pro správnou léčbu je nutné rozpoznat charakter kašlesuchý nebo vlhký.

Co vás zbaví kašle?

  • Od běžného kašle vám pomůže především správně zvolený přípravek na kašel. Léky na kašel je často vhodné kombinovat ještě s přípravky zklidňujícími krk, kde dochází ke dráždění – ulevit si můžete pomocí bylinných pastilekvýtažky z léčivých rostlin, např. s islandským lišejníkem (Královská bylinná řada). Některé bylinky na podrážděný krk působí protizánětlivě (šalvěj, heřmánek).
  • Velmi často jsou při kašli postiženy také horní cesty dýchací a přidává se rýma. Když hleny z rýmy stékají do krku, ke kašli dráždí, proto je nasnadě odstraňovat sekret a udržovat nos maximálně průchozí. V těchto situacích jsou vhodné mořské vody, které můžete na nosní sliznici aplikovat prakticky neomezeně. U tzv. hypertonických sprejů do nosu (Salimar) stačí méně častá aplikace, protože pomáhají snižovat otok sliznice podobně, jako přípravky do nosu s chemickou látkou (dekongestivní spreje a kapky).
  • Při kašli je velmi důležité dbát na dostatečný pitný režim. Doporučovány jsou hlavně průduškové čaje, ať jednodruhové (např. mateřídouška) či průduškové a plicní směsi (Apotheke Průduškový čaj, Leros Pulmoran).
  • Čaje na imunitu jsou rovněž vhodné, na zlepšení průběhu kašle jsou v nabídce stovky produktů na podporu imunity. Velmi účinná je imunomodulační léčba, např. enzymovými imunomodulátory (Wobenzym).
  • Můžete také vyzkoušet homeopatické přípravky na kašel.
  • Důležitým faktorem je i prostředí, ve kterém se nacházíte. Sliznici pochopitelně dráždí vdechovaný kouř aktivního kuřáka a pobyt v prašném prostředí, kdy je kašel častější např. u horníků a zaměstnanců jiných prašných provozů. V takovém případě je prospěšné plíce pravidelně a cíleně čistit dechovými cvičeními na čistém vzduchu.
  • Při kašli je prospěšné zvlhčovat vzduch. Suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích cest.
  • Pravidelně větrejte. Vydýchaný vzduch s navýšeným množstvím oxidu uhličitého vám rozhodně neprospěje.
  • Můžete vyzkoušet aromaterapii, v nabídce jsou esenciální oleje zaměřené na dýchací cesty. Cílem je dýchání usnadnit. Efekt můžete posílit správně provedenou inhalací. Pro častější použití jsou vhodné inhalátory, kdy se inhalované páry pouze do dýchacích cest a nedráždí oči a pokožku obličeje.
  • Další možností úlevy při kašli je udělat si zábal s použitím prsní masti či sádla (Královská průdušková mast, Dr. Weiss Psí sádlo).
  • Pro zkvalitnění spánku, když vás trápí kašel, se pokuste na pár nocí zvýšit polohu hlavy a více ji vypodložit. Nachystejte si k posteli sklenici s vodou. Pokud je to možné, při viróze a kašli se šetřete i přes den a odpočívejte.
  • Při kašli pomáhá rovněž oxygenoterapie, při které se inhaluje kyslík.
  • V rámci prevence navštěvujte jednou týdně solnou jeskyni.
Akutní kašel zpravidla trvá méně než 3 týdny, chronický kašel trápí déle.

Chronický kašel – příčin je celá řada

Akutní kašel může trvat i 2-3 týdny. Přetrvává-li déle, jedná se o chronický kašel (déle než 8 týdnů), ke kterému dochází z mnoha příčin (mj. postinfekční kašel, mykoplazmové, chlamydiové a adenovirové infekce, černý kašel (pertuse), astma, CHOPN, chronická bronchitida, atopický kašel, syndrom zadní rýmy, cystická fibróza, gastroesofageální reflux, kardiovaskulární onemocnění, nežádoucí účinek užívaných léčiv a řada dalších). Neléčený dlouhotrvající kašel představuje riziko. Dlouhodobý kašel může mít poškozující vliv na váš dýchací, cévní, případně i kosterní systém. Např. u astmatu je ztížené dýchání doprovázeno dušností a pískoty. Podle výsledků diagnostických vyšetření (poslechový nález plic, bakteriologické vyšetření vykašlávaného hlenu, případně rentgenový snímek plic) volí lékař vhodnou léčbu, rehabilitaci a další opatření. Při kašli dochází často k močové inkontinenci a úporným kašlem si můžete přivodit velmi nepříjemnou a bolestivou kýlu.

Pacienti s chronických kašlem jsou v trvalé péči lékaře, hlavními odborníky jsou pneumologové.

S kašlem k doktorovi – kdy je to potřeba?

Pokud jde o dospělého, kdy náhle vzniklý kašel přetrvává bez zlepšení po dobu 5 dní či se naopak ještě zhoršuje, je doporučováno vyhledat lékaře. U dětí záleží na věku. Kašel velmi malých dětí ve věku do 3 let je vhodné zkonzultovat s pediatrem po 24-48 hodinách také podle dalších projevů onemocnění; starší děti pak po 3 dnech dle závažnosti kašle a dalších příznaků. Výjimku představuje suchý dráždivý štěkavý kokrhavý kašel u dětí vyvolaný zánětem hrtanu (akutní laryngitida), resp. zánětem hrtanové příklopky (epiglotitida), kdy dochází ke zúžení dýchací trubice a namáhavému sípavému dýchání. Komplikace přichází velice náhle a nejčastěji v noci. V tomto případě je stav urgentní a snažte se co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc (volejte záchranku). Také chronický kašel, určení příčiny a následná léčba, spadá pod dohled lékaře, kdy jsou zpravidla na řadě mnohá speciální vyšetření. Lékaři mj. posuzují vykašlávaný sekret a tím určují povahu patologického procesu. Nejvážnějším stavem je přítomnost zpěněného bělavého sekretu (plicní edém) a sputum s příměsí krve.

Štěkavý dráždivý kašel u dítěte – zbystřete!

Vyloženě štěkavý kašel je vysilující dráždivý suchý kašel, který se objevuje často v souvislosti s laryngitidou (zánět hrtanu) či laryngotracheitidou (zánět hrtanu a průdušnice). U dětí je důležité v případě nelepšícího se kašle, na který nezabírají antitusika, a při podezření na akutní laryngitidu ihned kontaktovat lékaře, případně volat 155. Výjimkou není ani stav, kdy dítě při záchvatu nemůže ani mluvit a při kašli mu modrají rty. Akutně může pomoci vdechování studeného vzduchu z venkovního prostředí či např. lednice nebo mrazáku. Studený vlhký vzduch pomáhá zmírnit otok hrtanu a ulehčit dýchání. Pomoci může také studený obklad na krk. Dítě by mělo být maximálně v klidu a šetřit své hlasivky.

Jak se zbavit suchého kašle?

Obecně lze říci, že při nachlazení může kašel přetrvávat až 2-3 týdny. Existují přípravky, které mohou dráždění suchého kašle velmi rychle tlumit (známými účinnými látkami jsou butamirátTussin, Sinecod; levodropropizinLevopront, Dituzdin a dextrometorfanRobitussin Junior, Robitussin Antitussicum pro dospělé). Před výběrem daného léku si přečtete příbalovou informaci a dodržujte doporučené dávkování. Suchý kašel dokáže potrápit v noci, proto vám může být doporučen i lék ze skupiny antihistaminik, která mají rovněž zklidňující efekt. Některá tato léčiva mají i obecně tlumivý efekt, proto je vhodné jejich podávání právě na noc a jen v případě, kdy např. ještě neplánujete řídit auto. U dětí jsou při léčbě kašle oblíbené Fenistil kapky.

Jak se zbavit vlhkého kašle?

Vlhký kašel je produktivní, proto v jeho případě volíme tzv. mukoaktivní látky, tedy složky, které mimo jiné podporují naředění hustého hlenu a jeho pohybtransport a odstranění hlenu z těla. Odstraňování nadměrně produkovaného hlenu je účinnou obranou proti rozšiřování zánětu a proti poškozování buněk dýchacích cest. Pokud dochází ke zvýšení hustoty produkovaného hlenu, tím více hlen ulpívá na sliznici a samočistící schopnost řasinkového epitelu výrazně klesá. Léčbu vlhkého kašle lze podpořit podáním mukoaktivních léčiv s obsahem účinných látek např. erdosteinu, ambroxolu, bromhexinu, guajfenezinu či N-acetylcysteinu (Erdomed, Robitussin Expectorans, Ambrobene, Mucosolvan, ACC), které dle svého mechanismu účinku hlen naředí, podpoří produkci řidšího hlenu, jeho pohyblivost a odstranění z těla.

Kromě chemických léčiv jsou také dostupné varianty s extrakty z bylin např. břečťanu, tymiánu, prvosenky (Hedelix, Bronchipret) či s obsahem cineolu z eukalyptové silice (Soledum). Na produktivní kašel je všeobecně známý jitrocel ve formě sirupu a čaje a velmi dobrých výsledků dosahuje extrakt z kořene jihoafrické pelargonie (Kaloba kapky a tablety), který ulevuje již od prvních příznaků a dokáže odstraňovat hlen z dýchacích cest. Pokud není uvedeno jinak, tak mukolytika se podávají během dne a to nejpozději do cca 17 hodin, aby podporované vykašlávání nikterak nenarušilo usínání a noční spánek. U vlhkého kašle je zdůrazňována důležitost zvýšeného příjmu tekutin, který přispívá ke zředění hlenu a jeho snazšímu transportu z dýchacích cest.

Z dalších možností, která se u vlhkého kašle nabízí, je inhalace mukolytik, při které se účinné látky dostávají přímo na postiženou sliznici (Mucosolvan roztok, Ambrobene roztok, minerální voda Vincentka). Použití inhalátorů a aromaterapie je další možností úlevy a uvolnění dýchacích cest.

Rozdíl mezi vlhkým a suchým kašlem

Zatímco suchý kašel není obvykle spojen s žádnou produktivní aktivitou, u vlhkého kašle obvykle cítíte  i „slyšíte“, že v dýchacích cestách se nacházejí hleny, které se váš organismus snaží odstranit z těla ven. Často je u viróz pozorováno, že zpočátku onemocnění je kašel spíše suššího dráždivého charakteru a postupně se mění na vlhký produktivní, při kterém lze už něco odkašlat. To, že hleny lépe odchází z dýchacích cest a dýchací cesty se tím čistí je pro léčbu kašle žádoucí. Na vlhký kašel, kdy potřebujete plíce čistit a odkašlávat hleny, nikdy nepoužívejte vyloženě tlumící léky na kašel, tedy antitusika (např. Sinecod, Tussin, Robitussin Antitussicum na suchý kašel, Levopront, Dituzdin). Ty totiž zabraňují vykašlávání, což může způsobit nahromadění hlenů v průduškách a může způsobit nejen obtížnější dýchání, ale vážnější zdravotní potíže. V krajních případech, kdy je kašel hodně urputný, se tlumící léky u vlhkého kašle používají na noc, aby se pacient alespoň vyspal a netrápil ho kašel v průběhu noci. Přes den je však nutné se vrátit k léčbě pomocí léků na podporu vykašlávání - užívat expektorancia a mukolytika. V případě, že si nejste jistí typem kašle, představují alternativu mj. kombinované preparáty. Cíleně se některé přípravky mohou užívat v těch případech, kdy se charakter kašle špatně určuje. To se děje nejen u dospělých, ale hlavně u dětí. V takových případech můžete nasadit např. tyto přípravky: Kaloba, Ivex, Tussirex, Stoptussin.

Kodein na suchý kašel?

Jaký je rozdíl mezi kodeinovými a nekodeinovými antitusiky? Kodeinová antitusika jsou odvozená od kodeinu. Jsou to látky, které výrazným způsobem ovlivňují dechové centrum v centrálním nervovém systému, tlumí centrum pro kašel v mozkovém kmeni. I kodein jako léčivá látka se pod dohledem lékaře krátkodobě nasazuje na silný suchý kašel, nicméně má řadu nežádoucích účinků. Kodeinová antitusika se vyznačují silným analgetickým účinkem a po podání vysokých dávek hrozí riziko útlumu dechového centra. Dlouhodobé podávání se nedoporučuje s ohledem na riziko vzniku závislosti. Volně prodejné jsou přípravky s obsahem dextrometorfanu (Robitussin Junior, Robitussin Antitussicum pro dospělé), jehož analgetické a tlumivé účinky jsou velmi slabé. Dextrometorfan není určen pro pacienty s CHOPN a u astmatiků.

Není žádoucí kombinace s centrálně tlumivými látkami, mezi které se řadí také alkohol. Naproti tomu nekodeinová antitusika působí periferně a to přímo na receptory ve sliznici průdušek, kde snižují citlivost na podráždění, čímž tlumí kašel. Antitusický efekt je nižší, ale rovněž mají méně nežádoucích účinků. Proto se mohou v odůvodněných případech podat i kojencům od 2. měsíců a těhotným ženám v 2. a 3. trimestru (butamirátTussin, Sinecod) a dětem od 2 let (levodropropizinLevopront, Dituzdin).

Infekční kašel je nakažlivý – jak se chránit?

Při kašli dochází k uvolňování kapének, které jsou nosiči pro viry a bakterie. Aby nedocházelo k dalšímu šíření infekce, nejen na členy rodiny, je samozřejmě žádoucí a současně také ohleduplné, zakrývat si při kašli ústa kapesníkem či kašlat do nějaké části oděvu (nikoliv do otevřené či sevřené dlaně). V případě vykašlávaného hlenu, který se z plic dostává do dutiny ústní, hlen spolkněte nebo vyplivněte do papírového kapesníku, nikdy ne do okolního prostředí. Při kašli je vhodné omývat si častěji ruce a používat dezinfekční přípravky na kůži. Pokud máte projevy respiračního onemocnění, při pohybu mezi lidmi používejte ochranné pomůcky (roušky, respirátory). Alergický kašel infekční není, ale šíření kapének do prostoru kolem vás tak jako tak není vhodné.

Babské rady na kašel

Existuje řada rad od našich předků – zejména babiček, které mohou být nápomocné v léčbě kašle a dávají smysl i v dnešní době. Mezi doporučení patří: Dbejte o své tělo – stravujte se vyváženě a mějte dostatek pohybu; jezte ovoce a zeleninu; při kašli si připravte bylinný čaj s medem (včelím nebo pampeliškovým) a citronem (např. z lípy, meduňky a bezu černého); dělejte si sirup z medu a cibule; uvařte vodu a inhalujte bylinky (např. z heřmánku, šalvěje a jitrocele).

Prevence kašle z nachlazení

Podpořit svoje zdraví můžete tím, že budete dbát o vyváženou stravu, dostatek tekutin, fyzickou a duševní pohodu. Samozřejmě při kontaktu s patogenem (např. virem) k infikování může dojít, ale pokud o své tělo a imunitu pečujete, je daleko vyšší pravděpodobnost, že se s nemocí budete lépe potýkat. Na snížení rizika přenosu virové a bakteriální nálože a tím snížení infekční dávky mikroorganismu existují přírodní přípravky např. z řady Virostop (nosní sprej, ústní sprej a pastilky). V době zvýšeného rizika dbejte na dostatek vitaminu D, vitaminu C a zinku. Jako prevence slouží bylinné přípravky např. s obsahem třapatky nachové (echinacea) či přípravky s obsahem betaglukanů (hlíva ústřičná a jiné léčivé houby). K silnější imunitě přispívá také hořčík.

Zrádný Černý kašel

Černý kašel je nakažlivé zánětlivé onemocnění dýchacích cest vyvolané bakteriemi Bordetella pertussis a Bordetella parapertussis spojené s kokrhavým kašlem. Může být nebezpečný pro novorozence a kojence a pacienty s oslabenou imunitou a chronickými nemocemi. Diagnostika není snadná, tento typ kašle lze odlišit pouze PCR vyšetřením. Nicméně existují příznaky, které mohou naznačit, že by bylo vhodné diagnostiku provést – a to např. záchvaty kašle zhoršující se v noci, zvracení při záchvatu kašle, kašel nelepšící se ani po týdnu léčby, kontakt s nakaženou osobou. Černý kašel se léčí vhodně nastavenou antibiotickou léčbou a lze se chránit očkováním.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.