Železo pro ženy
Železo pro ženy
Železo je jednou z velmi důležitých složek v lidském těle. Zdrojem je železo v potravinách (např. hovězí maso, listová zelenina, luštěniny, quinoa, dýňová semínka, ořechy) či železo jako doplněk stravy.
Železo má celou řadu funkcí. Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, snížení míry únavy a vyčerpání, k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, přenosu kyslíku v těle, k normální funkci imunitního systému a také se podílí na procesu dělení buněk.
Jak doplnit železo
Kromě výše zmíněných potravin, je železo dostupné také jako doplňky stravy nebo léčivé přípravky. A to nejčastěji ve formě kapek, sirupů (Salus Floradix) či železo v tabletách (Železo Forte, GlobiFer forte) s různou technologií zpracování a tím i s různou schopností vstřebávání železa.
V případě, že jsou hodnoty železa v krvi pacienta nízké, pacient je unavený a vykazuje příznaky anémie (bledost, únava, slabost, snížená schopnost koncentrace, otoky, atd.) může lékař indikovat jeho doplnění.
Železo v těhotenství
Železo je také indikováno u těhotných žen, pokud mají málo železa v krvi či při ztrátách krve po porodu.
Železo pro děti
Obvykle děti po porodu nedostatkem železa netrpí a díky mateřskému mléku nebo umělým formulím jsou zásobeny. Po zařazení příkrmů kolem 6. měsíce je vhodné myslet na pestrý jídelníček a postupně potraviny s obsahem železa zavádět, neboť v této době již mateřské mléko přestává dítěti pokrývat zásobu železa. Pokud dítě vykazuje nedostatky železa, je potřeba toto konzultovat s lékařem.
Doplněk stravy s obsahem železa, který je vhodný pro děti už od 3 let, je např. sirup Salus Floradix.