Jaké vitamíny je potřeba doplňovat v těhotenství? A kdy?
Pro každou nastávající maminku je správný vývoj a zdraví miminka nejdůležitější. Často však pouze zdravá strava není dostatečná a je nutno dodávat vitaminy a minerály pomocí doplňků stravy pro těhotné.
Proč užívat doplňky stravy v těhotenství?
- V těhotenství jsou velmi vysoké nároky na příjem vitaminů a minerálů.
- Nevyvážená strava.
- Kvůli těhotenské nevolnosti nemusí být příjem nutrientů dostatečný.
Kyselina listová
Kyselina listová si zaslouží svou vlastní kapitolu. Je nejdůležitějším vitaminem během celého těhotenství. Doporučuje se brát přibližně 3-4 týdny ještě před otěhotněním, klidně i několik měsíců předem. Obzvláště v prvním trimestru je dostatečný příjem kyseliny listové velmi důležitý jako prevence vrozených vývojových vad a pro vývoj nervové soustavy miminka. Je nezbytná pro normální krvetvorbu a funkci imunitního systému.
Doporučený příjem kyseliny listové pro těhotnou ženu je 800 mikrogramů denně. Vhodné je vybírat vitaminy pro těhotné s kyselinou listovou i s jejím aktivním metabolitem L-methylfolátem.
První trimestr
V prvním trimestru kromě kyseliny listové je vhodné užívat i vitamin B6, vitamin D a jód. Hned první dny, týdny, jsou v těhotenství zásadní. Dochází k řadě procesů, které jsou důležité pro správný vývoj miminka.
-
Vitamin B6 neboli pyridoxin se podílí na krvetvorbě a metabolismu živin. Užitečným pomocníkem Vám bude i během těhotenské nevolnosti. Denní dávka by měla být 2,2 mg.
-
Vitamin D je důležitý pro správný růst kostí u plodu. Jeho nedostatek bývá spojován s těhotenskou cukrovkou, oslabenou imunitou a nízkou porodní váhou dítěte. Těhotné by tedy měly užívat denně 200 UI vitaminu D.
-
Jód je nejdůležitějším minerálem v těhotenství. Je nepostradatelný pro správnou funkci štítné žlázy, která je v těhotenství zásadní. Miminku se štítná žláza vyvíjí již od 12. týdne těhotenství. S nedostatečným příjmem jódu hrozí předčasné ukončení těhotenství, nízká porodní hmotnost, riziko vrozených vývojových vad a poškození mozku. Denní dávka by měla být 250 mikrogramů.
Druhý trimestr
S rostoucím miminkem se zvyšuje i potřeba na vitaminy a minerály. Opět dbejte na dostatek kyseliny listové, vitamin D, jód, ale nyní už nezapomínejte i na vápník, hořčík, železo, zinek, vitamin C a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
-
Vápník je důležitý pro svaly, kosti a zuby. Je tedy důležitým stavebním kamenem. Doporučenou dávkou pro těhotné je 1000 mg denně.
-
Potřeba železa v těhotenství je téměř dvojnásobná pro správnou krvetvorbu. Při jeho nedostatku hrozí chudokrevnost a zvýšená únava. Během těhotenství se doporučuje přijmout 25-30 mg železa denně.
-
Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy, svalů a ke snížení míry únavy a vyčerpání. V těhotenství je důležitý jako prevence preeklampsie nebo křečí, které by mohly vyvolat předčasné kontrakce. Doporučená denní dávka je 350-400 mg.
-
Zinek má v těle důležitou roli v řadě metabolických procesů a podílí se na imunitě.
-
Vitamin C má v našem těle spoustu důležitých funkcí. Podílí se procesu krvetvorby a budování kostní hmoty. Zvyšuje obranyschopnost, pomáhá proti únavě a působí proti celkovému vyčerpání. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu, a navíc podporuje vstřebávání železa. Doporučená dávka je okolo 100 mg denně.
-
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny přispívají k normálnímu vývoji mozku a zraku.
Třetí trimestr
V poslední části těhotenství se doplňky stravy pro těhotné nemění. Pouze stačí kontrolovat dostatečné hladiny vitaminů a minerálů. V lékárně lze zakoupit také předem sestavené vitaminy pro těhotné pro jednotlivé trimestry.