Taška do porodnice – co potřebuje maminka před porodem a po něm?
Kdy si sbalit tašku do porodnice?
Pokud vaše těhotenství probíhá fyziologicky, je vhodné mít tašku připravenou přibližně měsíc před termínem, tedy kolem 36. týdne. Patříte-li k ženám s rizikovým těhotenstvím, není od věci připravit se již začátkem 3. trimestru.
Před vlastním balením si můžete zjistit, co v rámci budoucí péče o vás a o miminko poskytuje daná porodnice (náhradní košile, oblečení pro dítě, dětská kosmetika, poporodní vložky atd.). Některé porodnice doporučují pacientkám se před vlastním nástupem k porodu registrovat.
Obvykle se doporučuje mít nachystané tašky dvě – jednu menší přímo k porodu a druhou na pokoj pro vás a miminko. Obvykle je tato varianta komfortnější v tom, že můžete druhou zatím nechat např. v autě nebo u doprovodu a menší tašku mít u sebe a snadněji v ní nalézt, co hledáte.
Taška k porodu – co při balení nezapomenout?
- Doklady a dokumenty – k základním dokladům patří občanka, těhotenská průkazka a lékařské zprávy vztahující se k vašemu těhotenství, kartička pojištěnce, rodný list otce a matky dítěte, oddací list či dokumenty vztahující se k vaší rodinné situaci, dále vytištěné a vyplněné formuláře z webových stránek nemocnice, prohlášení o jméně, případně další potvrzení z matriky u rozvedených či svobodných maminek.
- Porodní plán – jde o soupis vašeho přání o průběhu porodu, který může usnadnit komunikaci mezi vámi a personálem.
- Poporodní vložky a jednorázová přebalovací podložka – pomohou vám zajistit cestu relativně v suchu, zabrání znečištění vozidla a v porodnici mohou díky zachycenému vzorku případně potvrdit únik plodové vody (Bella Mamma poporodní vložky, Bella Baby Happy dětské hygienické podložky).
- Klystýr – těsně před porodem provedený výplach především z hygienických důvodů, který můžete aplikovat bez asistence personálu a který může podpořit průběh porodu (Klysma salinické).
- Svačina a tekutiny – pro sebe a partnera nebo doprovázející osobu. Záleží na tom, co v dané porodnici dovolují, ale hroznový cukr ve formě cucavých bonbónů je základ (Intact Hroznový cukr).
- Papírové kapesníčky a vlhčené ubrousky – vlhčené buď vyloženě pro intimní partie (Lactacyd) nebo univerzální čistící také na pleť na obličej (Bioderma ABCDerm micelární ubrousky).
- Telefon s nabíječkou.
- Přezůvky – pro vás i partnera nebo doprovázející osobu.
- Teplé ponožky – zejména během porodu a poté během čtvrté doby porodní můžete být více zimomřivá a teplé ponožky vám přidají na komfortu.
- Košili k porodu – obvykle vám ji dají v porodnici, ale je možné si zakoupit komfortnější se zapínáním umožňujícím snadné přiložení dítěte po porodu.
- Balzám na rty – během porodu, kdy budete hodně pro dýchávat, rty často vysychají.
- Deodorant pro partnera – některé ženy mohou být během porodu citlivější na pachy, zejména u potícího se partnera, který ženě pomáhá s polohováním a masážemi. U sebe se však deodorantu spíše vyhněte, neboť vaše přirozená vůně je novorozenci důvěrně známá a může tak podpořit jeho přisátí k prsu a kojení.
- Homeopatie, aromaterapie – dle dalších doporučení (Arnica Montana 9CH, vůně levandule či heřmánku).
Taška po porodu – věci do porodnice pro maminku i miminko
Potřeba každé ženy je individuální a odvíjí se také od průběhu porodu. Do tašky si přibalte cokoliv, co vám zajistí komfort a na co jste zvyklá z domova. V případě, že se porodnice nachází ve větší vzdálenosti od domova, je lepší počítat s více variantami a být sbalena komplexněji, abyste nemusela čekat na dovezení věcí, které můžete celkem akutně potřebovat.
- Běžné hygienické potřeby (zubní kartáček, zubní pasta, hřeben, sprchový gel a šampón, krém na pleť, krém na ruce apod. vše ideálně bez parfemace).
- Intimní mycí gel a vlhčené ubrousky (Saforelle, Lactacyd).
- Péči k hojení drobných ran po porodu (Bepanthen, Calmigel HA+ hojivý gel, HemoStop Gel Max).
- Jednorázové poporodní kalhotky a poporodní vložky (Bella Mamma síťované kalhotky, Bella Mamma poporodní vložky).
- Kojící košile.
- Kojící podprsenky.
- Vložky do podprsenky (Bella Mamma Comfort prsní vložky).
- Odsávačka mateřského mléka (Nuk Jolie manuální prsní pumpa).
- Tenký župan (na oddělení šestinedělí bývá teplo).
- Čisté ručníky a látkové pleny.
- Perlan či neparfémované vlhčené dětské ubrousky.
- Jednorázové novorozenecké pleny pro miminko (Kolorky, Pampers, Happy)
- Mast na podrážděné bradavky (Bébéderm, Bepanthen, Medela Purelan, Weleda Mama Balzám na bradavky).
- Krém na opruzeniny (Bébéderm, Bepanthen Baby, Sudocrem, Weleda Baby Měsíčkový kojenecký krém, Rybilka).
- Oblečení pro miminko (body, rukavičky, dupačky, čepička).
- Nafukovací poporodní polštář usnadňující sezení po porodu.
- Léky, které běžně užíváte, případně přístroje pro monitoring vašeho stavu (např. glukometr).
- Jídlo a pití, které máte ráda.
- Čaj na podporu kojení, vitaminy pro kojící a homeopatika na podporu kojení (Ricinus communis 5CH).
Líbí se Vám článek?
Chcete být informováni o dalších zajímavých tipech pro zdraví či souvisejících nabídkách?
Zadejte Váš e-mail a máte vystaráno