Křečové žíly a metličkové žilky: jak jim předcházet a jak je úspěšně léčit?
Co jsou křečové žíly a jak vznikají?
Žíly jsou cévy, jejichž hlavní funkcí je odvádět krev z tkání a orgánu do srdce a jsou tak zásadní součástí oběhové soustavy. Pokud je jejich funkce narušena, mohou se objevit nepříjemné projevy, ke kterým patří drobné metličky, křeče, pocit bolavých nohou, otoky a později také změny pigmentace, záněty a vředy.
Onemocnění, pro které jsou tyto projevy typické, přetrvávají a prohlubují se, se označuje jako chronická žilní nedostatečnost, jejím nejčastějším klinickým projevem jsou právě křečové žíly či jinak také varixy.
Křečové žíly jsou vakovitě či cylindricky rozšířené povrchové žíly a vznikají v důsledku žilní nedostatečnosti. K té dochází ve chvíli, kdy cévní stěna není dostatečně silná a pevná a krev nedokáže plynule proudit směrem k srdci. Tlak krve v žilách působí na rozšíření cévní stěny a způsobuje nedostatečnou funkci chlopní, čímž dochází k hromadění krve v žilách dolních končetin.
Rizikovými faktory pro jejich vznik jsou věk (40+), dědičnost, ženské pohlaví (zejména v důsledku hormonálních změn v těhotenství), tělesná výška, typ zaměstnání, sedavý způsob života, obezita a vliv tepla.
Jak potížím předcházet?
Na vzniku křečových žil se podílí jak genetika, tak samozřejmě i celkový životní styl. Na co si dávat pozor a na co se zaměřit, pokud chcete potížím předcházet?
- Najděte si vhodnou pohybovou aktivitu a pravidelně se hýbejte (vhodné je např. plavání, chůze, jízda na kole, jogging).
- Pokud během dne hodně sedíte, nezapomeňte se průběžně protahovat.
- Když odpočíváte, dejte si nohy do úrovně srdce (pozor by si měli dát kardiaci s těžkou srdeční insuficiencí!).
- Při spaní mírně zvyšte polohu nohou (o 15cm v úhlu 10°).
- Vyhýbejte se překřížení nohou při sezení, protože tím zabraňujete průtoku krve.
- Volte pohodlné a neškrtící oblečení (pozor na ponožky).
- Opatrně s obezitou, neboť zejména vyšší množství tuku v tříslech zhoršuje zpětný žilní návrat.
- Dopřejte svým nohám chladivou lázeň, případně je sprchujte střídavě teplou a studenou vodou, čímž opět podpoříte jejich prokrvení.
- Vyhýbejte se vysoký teplotám.
- Při dlouhodobém sezení či stání (v práci či při cestování) sáhněte po kompresních punčochách.
- Volte pohodlnou obuv bez vysokých podpatků.
- Zajistěte si pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály, pokud nemáte tu možnost, zvolte některý doplněk stravy.
Vitaminy a minerály bez kterých se tělo neobejde
Pro správnou funkci těla je důležitý vitamin C a E. Vitamin C podporuje normální tvorbu kolagenu, který je součástí cévní stěny a zajišťuje její pružnost. Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Z minerálů je pak potřeba zmínit hořčík a zinek. Hořčík proto, že podporuje činnost nervové a svalové soustavy, a zinek pro podporu funkce imunitního systému a antioxidační ochrany buněk.
Co když se už potíže objeví?
Pokud již pozorujete některé projevy křečových žil, je ideální zkonzultovat Vás stav s odborníkem. Součástí léčby jsou vždy režimová opatření, kompresivní terapie a farmakoterapie určená lékařem.
Úlevu mohou poskytnout lokální gely, masti a balzámy s chladivým účinkem a obsahem výtažku z kaštanu koňského, konopí, arniky a dalších bylin (např. Venocin® Plus žíly a cévy nebo Konopíčko chladivé) či léčivé přípravky s obsahem heparinu (např. Lioton, Heparoid).
V lékárně jsou k dispozici také systémové přípravky s obsahem látek označovaných jako venofarmaka. Venofarmaka podporují žilní návrat krve, snižují propustnost cév, mají projektivní účinek na cévy a některá také působí protizánětlivě. Ideálně lze doporučit kombinaci lokálního přípravku se systémově působícím venofarmakem ve formě tablety. Tyto doplňky stravy či léčiva lze užívat i dlouhodobě. Zpravidla obsahují látky přírodního nebo semipřírodního původu ze skupiny flavonoidů. Patří sem látky jako je diosmin, hesperidin, rutosid, troxerutin nebo také výtažek z kaštanu aescin (např. Premium Diosmin® nebo Devenal).