Na co je hořčík a týká se nedostatek hořčíku i Vás?
Objevte kvalitní doplňky stravy s horčíkem v naší nabídce za super ceny ...
Hořčík a jeho účinky
Hořčík je součástí asi 600 enzymů, které hrají důležitou roli v energetickém metabolismu, syntéze bílkovin či DNA. Je nepostradatelný zejména pro správné fungování svalů a nervového systému. Pomáhá udržovat naše kosti silné, srdce zdravé a hladinu cukru v normě. Nové studie také zdůrazňují význam pro náš imunitní systém. Působí v ochranných procesech protizánětlivě, protialergicky, ale také antistresově a antitoxicky. Hořčík je však esenciální prvek a lidský organismus si ho nedokáže vytvořit sám, proto je nezbytné ho v dostatečné míře přijímat do těla stravou.

Jakou funkci plní hořčík v našem těle?
Hořčík zastává opravdu nepřeberné množství funkcí. Hraje důležitou roli v prevenci a léčbě mnoha nemocí.
- Nízké hladiny hořčíku jsou spojovány s řadou chronických onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, diabetes mellitus 2. typu, hypertenze, migréna, ale také poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
- Hořčík má klíčovou roli v aktivním transportu iontů vápníku a draslíku přes buněčné membrány, což je důležitý proces pro vedení nervových vzruchů, svalovou kontrakci, vazomotorický tonus a normální srdeční rytmu.
- Hořčík přispívá ke strukturálnímu vývoji kostí, zlepšuje jejich minerální hustotu a pomáhá je udržovat spolu s ostatními minerálními prvky zdravé.
- Hořčík zvyšuje odolnost organismu, protože pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Když máme v těle nedostatek hořčíku, tak se snižuje koncentrace protilátek. V poslední době se také zkoumá jeho vliv na nespecifickou vrozenou imunitní odpověď, ale také na specifickou získanou imunitu.
-
Hořčík je iont relaxační. Jeho nedostatek a současná převaha vápníku vede k vazospazmům mozkových cév (zúžení mozkových tepen) a vzniku migrén.
Věděli jste, že...
Hořčík je přirozeným antagonistou vápníku. Hořčík a vápník proto musí být v organismu v rovnováze. Např. nedostatek hořčíku snižuje uvolňování vápníku z kostí. Vápník nahrazuje hořčík, který se uvolňuje z kostí, aby vyrovnal svou hladinu v plazmě a tělesných orgánech.
Na co hořčík pomáhá – na co je dobrý hořčík?
Mezi resorpcí hořčíku z potravy, jeho uvolňováním z kostní hmoty, přesunem mezi buněčným a mezibuněčným prostorem a vylučováním ledvinami existuje dynamická rovnováha. Proč je hořčík pro naše tělo tak důležitý? Proč hořčík tolik potřebujeme? Pomáhá především na nervy, na spaní, na křeče a při kardiovaskulárních chorobách.

-
působí proti křečím
-
významně ovlivňuje nervovou činnost a činnost svalů
-
uvolňuje napětí svalů
-
posiluje naše trávení
-
v pomáhá s ,,dopravením“ cukru do buněk
-
je důležitý pro tvorbu kostí
-
udržuje vápník v optimální hladině
-
je nepostradatelný pro získávání energie v těle
-
bojuje proti zánětu
-
chrání srdce – pomáhá srdci pumpovat krev, jeho správná hladina může snížit nepravidelný srdeční tep, srdeční onemocnění či snížit rizika vzniku infarktu
-
předchází migrénám – předpokládá se, že pomáhá blokovat nebo snižovat bolest v mozku a zabraňuje tomu, aby se krevní cévy zužovaly (je pravděpodobné, že budete trpět na migrény, pokud máte hořčíku dlouhodobý nedostatek)
-
přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
Jak poznat nedostatek hořčíku – jaké jsou příznaky?
V průmyslově vyspělých státech se ve výživě populace setkáváme s energetickým nadbytkem, současně s chronickým nedostatkem minerálů, typicky železa, zinku a právě hořčíku. Jak se projevuje nedostatek hořčíku? Každý třetí Čech trpí nedostatkem magnézia. Jak poznat, zda mezi ně patříte i vy? Jaké jsou možné důsledky nedostatku hořčíku?
-
podrážděnost a náladovost
-
chronická únava
-
nespavost
-
noční pocení
-
cukání víček
-
svalová slabost
-
mravenčení v nohou a rukou
-
neklidné nohy
-
bolesti zad


-
citlivost na změny počasí
-
potíže se soustředěním
-
stavy úzkosti
-
špatný stav nehtů a vlasů
-
narušená funkce střev
-
nechutenství, zvracení
-
bušení srdce
-
třas, apatie
Mezi vážnější projevy absence hořčíku pak můžeme zařadit poruchu orientace, zmatenost, sklon k depresím, zvýšení krevního tlaku, až k diagnóze srdeční arytmie, angina pectoris, srdeční infarkt, narušená funkce ledvin a jater. Nedostatek tohoto minerálu se může promítnout do závažných zdravotních obtíží. Míra následků a klinických příznaků závisí na míře deficitu hořčíku a délce trvání tohoto deficitu.

Kdo nejvíce trpí na nedostatek hořčíku?
Kdo má k nedostatku hořčíku nejblíže? Prokazatelný nedostatek hořčíku postihuje vybrané pacienty po chirurgickém zákroku a pacienti s diabetem. A také pacienty, kteří užívají specifické léky (např. inhibitory protonové pumpy na překyselený žaludek a reflux, diuretika, kortikosteroidy, digoxin, sulfonamidy, některá cytostatika a také kombinovanou hormonální antikoncepci). V těchto případech je žádoucí konzultovat suplementaci hořčíku s příslušným lékařem. Vyšší nároky na hořčík a tím zvýšené riziko jeho nedostatku se týká také těhotných a kojících žen. Společně s nedostatkem hořčíku se setkáváme s nedostatkem vápníku a draslíku. K úpravě hladin těchto prvků je nejprve nutná suplementace hořčíku. Vstřebávání hořčíku naopak podporuje např. vitamin D, zinek a vitamin B6.
- ti, co nepřiměřeně holdují alkoholu, alkoholici
- ti, kdo pijí nekvalitní upravenou povrchovou vodu bez přítomnosti minerálních látek
- ti, kdo si pijí nápoje s fosfáty
- ti, kdo jsou na jednostranných dietách
- ti, kdo mají jídelníček plný nezdravých tuků
- ti, jejichž strava je bohatá na fytáty
- ti, jejichž strava je bohatá na oxaláty
- ti, kdo nadměrně solí
- ti, kdo mají nadměrný příjem vápníku
- ti, kteří jsou dlouhodobě vystaveni nadměrné fyzické námaze
- ti, kdo zažívají chronický stres


Nedostatek hořčíku u dětí
Hořčík je pro děti klíčový, stejně jako dospělí ho nezbytně potřebují pro fungování těla. Děti jsou navíc ve vývoji a jsou o to citlivější na výkyvy v jídelníčku. Sledování zastoupení hořčíku v dětském jídelníčku proto není radno podceňovat. Pokud si zdravé návyky a pestrou stravu dítě neosvojí od malička, zvyšuje se tím riziko, že životní styl a strava v dalších letech nebude vyvážená a může v ní chybět řada důležitých látek, a to nejen hořčík. U dítěte můžete zvolit takový přípravek s hořčíkem, který s ohledem na svůj věk a schopnosti může a dokáže přijímat. U dětí se často volí rozpustná forma, kdy dítě dávku hořčíku vypije v ochuceném nápoji. Dítě, které v období intenzivního růstu ještě sportuje, potřebuje hořčík pravidelně doplňovat a tím optimalizovat jeho hladinu v těle. Sledujte dávkování u daného přípravku a dávkujte podle návodu nebo u léčiv dle přiložené příbalové informace. U dětí se obecně mluví o polovičním dávce. Vyvážená strava u dospělého obsahuje přibližně 360 mg hořčíku, DDD hořčíku jsou spíše orientační, hodnoty se mírně liší také v různých státech. Konkrétní dávkování hořčíku pro vaše dítě s ohledem na jeho denní režim a zdravotní stav můžete samozřejmě zkonzultovat s pediatrem.
Existuje test na nedostatek hořčíku?
Jak se dělá test na nedostatek hořčíku? Fyziologická hladina plazmatického hořčíku se pohybuje v rozmezí 0,7-1,1 mmol/l - stanovení hladiny hořčíku lze vyhodnotit z plazmy (test krve). Hladina hořčíku v plazmě však nemá klinický význam, protože plazmatický hořčík představuje asi jen 1 % jeho celkového množství v organismu. Jedná se o intracelulární kationt (uvnitř buněk) uložený hlavně v kostní a svalové tkáni. Lékaři se proto v praxi řídí v drtivé většině klinickými projevy nedostatku hořčíku. Hořčíkový zátěžový test, při kterém se odebírá moč a je předepsán specifický dietní režim, nabízí k vyhodnocení např. nemocnice Prostějov. Problematikou stanovení zásob hořčíku v těle se zaobírá řada zdravotníků.
Věděli jste, že...
Hypomagnezémie je definována jako koncentrace hořčíku v séru <0,75 mmol/l. Je často spojena s jinými abnormalitami elektrolytů, jako je hypokalémie (snížený draslík) a hypokalcémie (snížený vápník). Obsah hořčíku v plazmě není přesným ukazatelem stavu zásob magnézia v těle. Plazmatická hladina hořčíku, která je v normě, bohužel nevylučuje poruchu hořčíkové homeostázy.
Co snižuje hladinu hořčíku v těle?
Organismus si nedokáže vytvořit dlouhodobé zásoby hořčíku, potřebuje jej kontinuálně přijímat z potravy. Co tedy ovlivňuje hladinu hořčíku v těle? Co ji snižuje?
- nedostatečný příjem hořčíku potravou
- zvýšená spotřeba hořčíku
- zvýšené vylučování hořčíku ledvinami


Nedostatek hořčíku bývá častým následkem nejrůznějších onemocnění. Hypomagnezémie se vyskytuje např. u chronického zánětu střev, po resekci střeva, při ledvinných onemocněních (dialyzační léčba u nemocných se selháváním ledvin), chorob jater a slinivky, u malnutrice (příjem potravy není dostatečný), malabsorbce (poruchy vstřebávání živin, minerálů či vitamínů), alkoholizmu či onkologických diagnóz léčených cytostatiky (při léčbě cisplatinou u nemocných se zhoubnými nádory). Zásoby hořčíku se snižují nadměrnou fyzickou námahou, sportováním, kdy jsou aktivně zapojeny svaly a potíte se, také při aktivitách jako je saunování. Hořčík v těle snižují také stresové situace. Ke zvýšeným ztrátám hořčíku dochází také při zvracení a průjmech. Hořčík se přirozeně vylučuje močí, potem a stolicí. Exkrece hořčíku probíhá převážně stolicí - touto cestou se vyloučí z těla asi 60-70 % hořčíku.
Věděli jste, že...
Mezi základní předpoklady dostatečného příjmu hořčíku je adekvátní množství hořčíku v půdě. Pokud je hořčíku v půdě málo (např. při používání draselných hnojiv), promítá se to do pitné vody, rostlinné a následně i živočišné stravy. Odborné práce a statistiky, které monitorovaly obsah hořčíku v půdě západní Evropy ukazují, že oblasti chudé na hořčík v půdě mají vyšší výskyt úmrtí na kardiovaskulární choroby a také vyšší výskyt nádorových onemocnění.

Jak rychle doplnit hořčík?
Pokud jsou vám výše uvedené příznaky nedostatku hořčíku víc než povědomé, určitě jeho suplementaci neodkládejte. Čím dříve s doplňováním hořčíku začnete, tím lépe. Pokud nepatříte do jinak žádné rizikové skupiny a nejste dlouhodobě léčeni pomocí léků vázaných na lékařský předpis, s největší pravděpodobností nic nebrání tomu si hořčík nasadit bez posvěcení lékařem. Konzultace s doktorem je samozřejmě vždy jistotou. I když jde o to rychle zažehnat následky chybějícího magnézia, neznamená to obratem spolykat tři tablety naráz a čekat na zázrak. Právě naopak. Je nutné řídit se doporučeným dávkováním a užívat hořčík v základní dávce (např. po jedné tabletě) rozloženě po celý den, tj. ráno, v poledne a večer, minimálně však 2x denně, tj. dopoledne a ještě k večeru. Jedna tableta denně při dlouhodobém nedostatku nestačí, což si případně můžete vyzkoušet sami na sobě. I když některé přípravky mohou k dávkování 1x1 nabádat, nikdy se vám nevstřebá 100% hořčíku z daného přípravku, proto je důležité podat hořčík v průběhu dne ještě jednou. Jiné je dávkování léčivých přípravků s hořčíkem, protože léky mají své jasné indikace, dávkování a také jasné kontraindikace. Proto vždy čtěte příbalovou informaci.
Věděli jste, že...
Tzv. Tetanický syndrom se projevuje zvýšenou nervosvalovou dráždivostí, která je téměř vždy spojena s projevy zvýšené dráždivosti CNS. Pacienti nejčastěji udávají napětí, nepříjemné brnění až křeče svalů v oblasti tváře, krku a končetin, nevolnost, pocity na omdlení, vnitřní chvění, třes rukou, neklid, nespavost, pocit cizího tělesa v krku, píchání za hrudní kostí a nepravidelnou srdeční činnost. U starších pacientů často dochází k hypokalémii, která se nedaří optimalizovat léčbou draslíkem. Ke zmírnění či odstranění symptomů dochází po podání terapeutických dávek hořčíku v řádech dnů až týdnů.
Jak vybrat nejlepší doplněk stravy s hořčíkem?
Nejlepší hořčík bude ten, který vám bude prokazatelně pomáhat a nebudete se do jeho užívání přemlouvat. Tím je myšleno to, že vás nebude obtěžovat si připravit nápoj z rozpustné tablety a bude vám současně příjemná jeho chuť. Nebo že nebude problémem polykat tablety a bude vám třeba po chuti sypký prášek ze sáčku, který si nasypete přímo do úst. Na trhu se objevuje nepřeberné množství druhů doplňků stravy obsahující hořčík. Buď se jedná o přípravky, které obsahují pouze samotný hořčík nebo hořčík v kombinaci s vitaminy, nejčastěji vitaminy B. Také jsou k dispozici přípravky v kombinaci s minerály, kdy se s hořčíkem doplňuje do těla také vápník a zinek (GS Vápník Hořčík Zinek). Hořčík také nechybí v multivitamínových přípravcích, které zahrnují velkou škálu vitaminů a minerálních látek (GS Extra Strong Multivitamin, Centrum, Spektrum).

Některé přípravky s hořčíkem se zaměřují na podporu odolnosti proti stresu a obsahují např. výtažek z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) - Magne B6 Forte Plus (dříve Magne B6 Control Stress).
Věděli jste, že...
Při dlouhodobém stresu, kdy se mj. více uvolňuje adrenalin a kortizol, dochází ke zvýšenému vylučování hořčíku močí a ke vzniku deficitu hořčíku v buňkách. Při deficitu hořčíku dochází ke zvýšení vnímavosti organismu na stres a ke zvýšení jeho škodlivého vlivu.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26404370/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19621856/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33260549/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27910808/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27445320/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24696187/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33808247/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33959846/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28445426/
Angis Revue (září-říjen 2020) – Význam magnezia pro lidský organismus
https://laborator.smn.agel.cz/verejnost/biologicky-material/odber-na-vysetreni-metabolismu-horciku.pdf
https://www.svetlekaru.cz/pripadove-studie/diagnostikovani-nedostatku-horciku_1
VI. 3D 360 HC Kongres – Přínos fixní dvojkombinace magnézia a vitamínu B6 v léčbě silného stresu
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-330
https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/
Praktický slovník medicíny, Maxdorf, 1998