Zvětšená prostata – co je Benigní hyperplazie prostaty?
Pár slov o prostatě
Co je to vlastně prostata? Je to orgán, kterým byli obdařeni jen muži, je to mužská pohlavní žláza. U zdravého muže je velká asi jako vlašský ořech. Umístěna je těsně pod močovým měchýřem a jejím středem prochází močová trubice. Prostata je rozdělena do tří zón lišících se histologickým obrazem. Celá prostata je pak chráněna vazivovým pouzdrem. Činnost prostaty je řízena směsí hormonů a dalších látek. Pokud je vše v pořádku, hladina cirkulujících hormonů je v normálu a prostata se aktivně podílí svým sekretem na obsahu ejakulátu a tím také přispívá k početí. Dokud prostata nepůsobí obtíže, většinou ji nevěnujeme mnoho pozornosti.
Jak vzniká zvětšená prostata a jaké jsou příznaky?
Různá onemocnění prostaty trápí muže všech věkových kategorií. Většina těchto onemocnění je nenádorové povahy a lze je s lékařskou pomocí dobře zvládnout. Benigní hyperplazie prostaty (Benign prostatic hyperplasia (BPH) je nezhoubné onemocnění postihující muže po 40. roce života. Ač není přesná příčina této nemoci zcela známa, předpokládá se, že souvisí s hormonálními změnami a růstovými faktory produkovanými tělem. K patologickým změnám obvykle dochází se stoupajícím věkem a pravděpodobně ve spojení s rodinnou predispozicí. Roli pravděpodobně sehrává také obezita a kouření, i když toto ještě není prokazatelně ověřeno.
Na podkladě řady složitých procesů v buňkách prostaty dochází k postupnému růstu její velikosti, zvláště v okolí močové trubice. Vzhledem k zúžené močové trubici musí močový měchýř zvýšit tlak, aby došlo k jeho vyprázdnění. Postupem času zesílí močová stěna a stále častěji zůstává v měchýři zbytek moči, což je rizikový faktor pro přemnožení bakterií a propuknutí infekce močových cest. Onemocnění může probíhat bezpříznakově, ale pokud se dlouhodobě neřeší, dochází k jeho progresi spojené s obtěžujícími projevy, které se označují jako symptomy dolních cest močových – LUTS (Lower Urinary Tract Symptoms).
Na základě míry a počtu příznaků, se kterými se potýkáte, si můžete sami odvodit závažnost vašeho onemocnění. O jaké příznaky se jedná?
- nutnost častého močení
- noční nucení k močení
- přerušované močení
- pocity nedostatečného vyprázdnění močového měchýře
- opožděný začátek močení
- slabý proud močení až např. po kapkách
- snížená schopnost ovlivnit cílené počáteční uvolnění moči a potřeba více tlačit
- a někdy také nechtěný únik moči (inkontinence), bolestivost v podbřišku, krev v moči
Příznaky LUTS mohou být způsobeny i jinými onemocněními – srdeční obtíže (kardiální subkompenzace), různá neurologická onemocnění, diabetes mellitus, stavy po operacích či úrazech. K objasnění příčiny LUTS je zapotřebí provést podrobnější vyšetření.
Vyšetření prostaty – kdy vyhledat lékaře?
Samotná velikost zbytnělé prostaty nemusí odpovídat tomu, jakými obtížemi se projevuje. Někdy i velmi objemná prostata nemusí delší dobu činit žádné obtíže, a naopak, i malá prostata může mít za následek velmi obtížné vyprazdňování močového měchýře. Zmiňované obtěžující symptomy při močení mohou být také příčinou jiných onemocnění jako je např. zánět močových cest či karcinom prostaty, proto je důležité chodit na pravidelné kontroly k lékaři, kde lze problém včas podchytit. Pokud vyhledáte odborníka hned zpočátku potíží a neignorujete je, postupujete správně a můžete si případnou léčbu významně zkrátit.
Strach a obavy z vyšetření, u lékaře, urologa, nejsou na místě, vyšetření jsou krátká a nebolestivá a jejich prostřednictvím lze včas odhalit případný zhoubný nádor prostaty, který se může projevovat stejnými obtížemi při močení. K základní diagnostice patří tzv. vyšetření per rectum. Prostata je dobře přístupná pohmatem přes konečník (lékař zavádí do konečníku prst v rukavici potřený znecitlivujícím gelem, pohmatem zjišťuje velikost prostaty, její tvar, povrch a konzistenci a také míru bolestivosti při pohmatu). K vyšetřením se řadí také rozbor moči, odběr krve či použití ultrazvukové sondy. V některých případech se provádí také funkční vyšetření dolních močových cest (urodynamické vyšetření - měření proudu moči). Pochopitelně, pokud se stav nijak neřeší, velmi obtížné vyprazdňování močového měchýře může vést k zástavě močení, tzv. akutní močové retenci, nebo dokonce k poškození ledvin, vedoucímu až k jejich selhávání.
Věděli jste, že...
Dalším a dosti častým onemocněním prostaty je její zánět – prostatitida. Ten vzniká u dospělých mužů všech věkových kategorií. Infekce, kdy jsou bakterie v moči, močové trubici, se dostane do prostaty (může se tak stát u mužů s aktivním, až promiskuitním pohlavním životem). Obtíže nejsou nikterak charakteristické a mají různou intenzitu – bolesti na hrázi, v podbřišku, někdy také potíže při močení. V případě akutního zánětu jsou bolesti výraznější, vystřelují z oblasti prostaty do okolí a přidává se teplota.
Operace zvětšené prostaty – kdy je nutná chirurgická léčba?
Léčba benigní hyperplazie prostaty zahrnuje celou řadu léčebných metod, a to od pouhého sledování lékařem až po chirurgickou léčbu – odstranění části zbytnělé prostaty.
Při výběru léčby se zvažuje přínos pro pacienta a také její rizika. Operace je nezbytná jen u závažných případů, kdy je stav doprovázen úplnou zástavou močení, opakovanými infekcemi močových cest či přítomností kamene v močovém měchýři, krvácením z tkáně prostaty, nebo dokonce poškozením ledvin. Operační výkon na prostatě může v nízkém procentu případů vést ke komplikacím, jakými je dlouhodobá infekce močových cest, zúženina močové trubice, nechtěný únik moči (inkontinence), nebo dokonce porucha erekce. Operační možnosti jsou různé, od transuretrální endoresekce prostaty (TURP), přes otevřenou transvezikální prostatektomii po miniinvazivní operační techniky.
Prostata a léky - léčba prostaty pomocí tablet
Medikamentózní léčbou (pomocí léků) lze úplně odstranit nebo zmírnit převážnou část obtěžujících příznaků. Přibližně 80% mužů je při diagnostikované BPH takto léčeno, protože léčba mj. snižuje riziko nutnosti chirurgické léčby. Léčba se bez konzultace s lékařem nepřerušuje a doporučené léky se užívají zpravidla trvale. K léčbě BPH z rukou lékaře se řadí mj. alfablokátory (tamsulosin, doxazosin, alfuzosin) a inhibitory 5-alfa reduktázy (finasterid, dutasterid).
Prevence u prostaty – co přispívá ke zlepšení?
- Dodržujte adekvátní pitný režim – ideální je čistá voda, je vhodné omezit množství kávy, alkoholu a silného čaje
- Nepijte velké množství tekutin na noc
- Vyhýbejte se dráždivým pokrmům (silně kořeněná jídla), tučným potravinám, červenému masu a naopak doplňujte více zeleniny a kvalitních bílkovin (např. luštěniny, libové maso apod.)
- Posilujte své pánevní dno prostřednictvím tzv. Kegelových cviků (vhodné může být vyhledání fyzioterapeuta, který vám pomůže a vysvětlí, jak správně cvičit)
Zdravá prostata – bylinky na prostatu z lékárny
U mírných forem mohou podpořit léčbu volně prodejné přípravky s obsahem extraktů z rostlin. Je však potřeba vědět, že většinu těchto fytopreparátů je nutné užívat dlouhodobě a že se jejich efekt dostavuje až po 1 až 2 měsících užívání. V případě, že se potíže i tak zhoršují, včas vyhledejte lékaře, který pak může předepsat vhodné medikamenty či určit jiný postup léčby.
Je vhodné kombinovat dva a více různých rostlinných výtažků, protože s největší pravděpodobností zlepšují různými účinnými mechanismy látkovou výměnu v prostatě. Díky této kombinaci může být vliv přípravku cíleně zesílen. Některým mužům se osvědčuje i přípravek s obsahem jedné účinné látky. Rostlinné přípravky nemají prakticky žádné nežádoucí účinky – jedná se o výtažky s vysokou snášenlivostí. Pokud u citlivých jedinců dojde k potížím zažívacího traktu, poruchám trávení, žaludečním a střevním potížím, příznaky je možné zmírnit užíváním přípravků spolu s jídlem.
Sabalová trpasličí palma na prostatu
K vyhledávaným léčivým přípravkům a doplňkům stravy patří zejména ty s obsahem sabalové trpasličí palmy (Serenoa repens, Saw Palmetto). Plody palmy obsahují mastné kyseliny (olejovou, laurovou, myristovou, palmitovou, linolovou) a fytosteroly (beta-sitosterol, stigmasterol, daukosterol). Kromě pozitivního efektu při benigní hyperplazii prostaty má také imunomodulační, protizánětlivé a antiseptické působení a podporuje čištění močových cest. Obvykle je dobře snášena, podávání extraktu není zatíženo vedlejšími nežádoucími účinky (erektilní dysfunkcí) a celkově má výhodný bezpečnostní profil. Přesto, užívá-li pacient více léčiv či léčiva ovlivňující srážlivost krve, je vhodné, aby se o užívání přípravku předem domluvil s lékařem, neboť nikdy nelze vyloučit riziko lékových interakcí.
Z registrovaných volně prodejných léčivých přípravků s deklarovaným množstvím extraktu Serenoa repens s klinicky potvrzenými účinky patří Prostamol UNO a Prostakan FORTE. Z doplňků stravy pro podporu funkce prostaty se jedná o kombinované preparáty s obsahem dalších složek jako je např. kotvičník zemní, slivoň africká, kopřiva dvoudomá (Prostabene Complex, Prostenal, Advance Prostalex).
Slivoň africká na prostatu
Slivoň či švestka africká (Prunus africana či Pygeum africanum) je stromem afrických deštných pralesů a je využívána pro svoji kůru bohatou na obsahové látky. Extrakt slivoně dle dostupných studií potlačuje výše zmiňované růstové faktory a mimo jiné obsahuje beta-sitosterol, který je zkoumán pro své protizánětlivé působení a přispívá ke správné funkci močového traktu. Extrakt ze slivoně africké je vhodný zejména při projevech symptomů dolních močových cest a doporučován je pro podporu močového měchýře a dolních močových cest. Extrakt je součástí kombinovaných doplňků stravy na prostatu obsahujících mimo jiné také často kotvičník zemní, který rovněž přispívá ke správné funkci močových cest a také pohlavních orgánů (Cemio RED3).
Kopřiva dvojdomá na prostatu
Kopřiva dvojdomá (Urtica dioica L.) a zejména její kořeny jsou využívány v rámci podpory léčby benigní hyperplazie prostaty a jiných močových potíží. V souvislosti s jejím podáváním nebyly žádné interakce zaznamenány a je tak bezpečnou alternativou pro dlouhodobé užívání. Kopřiva bývá součástí kombinovaných přípravků nebo je také dostupná ve formě čaje (Prostabene Complex, Prostakan FORTE, Prostenal, Leros Kopřiva).
Dýně (tykev) obecná na prostatu
Dýně obecná (Cucurbita pepo) obsahuje sitosteroly, které v prostatě působí protizánětlivě. Dále obsahuje vitamin E, zinek, hořčík a selen, čímž dodává minerály a stopové prvky, které jsou důležité pro správnou činnost prostaty. Dýně je vhodná při příznacích nedostatečného vyprázdnění, inkontinenci, slabého proudu moči a častého nucení na močení (Dr.Böhm Dýně superplus tablety).
Vrbovka malokvětá na prostatu
Pro podporu správné funkce prostaty je také doporučována vrbovka (Epilobium Sp.). Nejdůležitější obsahovou látkou vrbovky je Oenothein B, dále quercetin a myricetin. Vzhledem k tomu, že obsahuje vysoké množství látek označovaných jako třísloviny, není vhodná k dlouhodobému užívání, neboť může dráždit trávicí trakt a ústní sliznici. Vrbovka by se neměla užívat současně s přípravky s obsahem železa či vitaminu B1 (thiaminu). Vrbovka bývá součástí bylinných směsí a kapek či samostatně pro přípravu čaje (Apotheke Na prostatu čaj, Dr. Popov Kapky bylinné Kotvičník s vrbovkou, Apotheke Vrbovka).
Něco navíc… extrakt z kotvičníku
Součástí některých doplňků stravy je také extrakt z kotvičníku zemního. Ten lze užívat v kombinaci s přípravky na prostatu, pokud ho již neobsahují či i samostatně pro podporu vitality, potence, správné funkce pohlavních orgánů i hormonů a močových cest (Kotvičník Tribulus XXL).
Co je to PSA?
PSA, prostatický specifický antigen, je jedním z diagnostických faktorů karcinomu prostaty. Jedná se o bílkovinu, kterou prostata fyziologicky produkuje a vylučuje do semene, kde způsobuje jeho zkapalnění. Do krve se dostává jen jeho malá část, kde je detekovatelná. V případě změn v prostatě dochází ke zvýšené hladině PSA v krvi. V této souvislosti je dobré vědět, že výtažek Serenoa repens mj. ovlivňuje koncentraci PSA a tím může zkreslit diagnostiku. Během vyšetření proto informujte svého lékaře, které volně prodejné léčivé přípravky či doplňky stravy užíváte (neznamená to přestat přípravek užívat). U mužů s benigní hyperplazií prostaty, karcinomem prostaty nebo s infekcí prostaty může být hladina PSA v krvi zvýšená.
Podezření na nádor je nutné potvrdit biopsií prostaty (odběr vzorků z prostaty bioptickou jehlou), následná vyšetření slouží ke zjištění rozsahu již prokázané rakoviny prostaty. Sérová hladina PSA je jedním z ukazatelů přirozeného průběhu (progrese) hyperplazie prostaty. Objem prostaty roste s věkem a je odvislé na hladině PSA. Muži s vyšším PSA mají vyšší riziko růstu prostaty a zhoršení LUTS.
Použité zdroje:
Aaron L, Franco OE, Hayward SW. Review of Prostate Anatomy and Embryology and the Etiology of Benign Prostatic Hyperplasia. Urol Clin North Am. 2016 Aug;43(3):279-88.
Klečka J, Běhounek P et al. Benigní hyperplazie prostaty, diagnostika a současná farmakologická léčba. Prakt. lékáren. 2010; 6(1): 9-14.
Kwon Y. Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia. Food Sci Biotechnol. 2019 Apr 17;28(6):1599-1606.
Macek P, Veselský Z. Racionální úvahy pro využití extraktu Pygeum africanum v léčbě prostatitid. Urologie pro praxi,2005; 3(3), 116-118.
Rudolf K. Farmaceutická péče u pacientů s benigní hyperplazií prostaty. Prakt. lékáren. 2012; 8(4): 177-180.
Stárka L, Kolátorová Sosvorová L. Fytoterapeutika používaná v terapii benigní hyperplazie prostaty – současný stav v ČR. Prakt. Lékáren. 2016; 12(6e): e23-e30.
Šimandl O. Volně prodejné prostředky v terapii benigní hyperplazie prostaty. Prakt. lékáren. 2016; 12(3): 111-117.
Tůmová L. Léčivé rostliny v léčbě prostatických potíží. Prakt. lékáren. 2015; 11(2): 68-70.
Tůmová L. Serenoa repens - terapeutické účinky a možné interakce. Prakt. lékáren. 2011; 7(2): 85-86.
Veselský Z, Vanžura M. Farmakoterapie benigní hyperplazie prostaty - srovnání léčiv a jejich indikace. Prakt. lékáren. 2006; 2(3): 131-133.
Veselský Z. Význam fytoterapie u nemocných s benigní hyperplazií prostaty. Urolog. pro Praxi, 2006; 5: 220-225.
Wilt TJ, MacDonald R, Ishani A. beta-sitosterol for the treatment of benign prostatic hyperplasia: a systematic review. BJU Int. 1999 Jun;83(9):976-83.
Vademecum zdraví (léto 2007) – Nenádorová onemocnění prostaty
Vademecum zdraví (zima 2008) – Zbytnění prostaty
Zdravý život (květen/červen 2002) – Problémy s prostatou přicházejí s věkem
Pharma News (1-2/2023) – Prostata umí muže pěkně potrápit
Angis revue (5/2009) – Prostatická hyperplazie se projevuje již po 30. roce věku
https://nsc.uzis.cz/prostata/index.php?pg=co-je-psa