Buďte vitální v každém věku – ženšen vás nakopne!

Naše tělo a mysl stále prochází změnami. Mohou to být změny na úrovni kloubů, svalů, nervů, orgánů, hormonálních žláz... Asi každý z nás by si přál být plný energie a vitality a užívat si život co nejdéle a nejkvalitněji. Jak tedy dosáhnout dlouhodobého zdraví a pohody?

Zdraví = chuť do života

Zdraví je mnohdy spojeno s životním elánem, energií, láskou, štěstím a spokojeností. Proto pečujeme-li o sebe, přinášíme si mnoho pozitivního nejen do svého života, ale také do života naší rodiny a blízkých. Pro zdravý organismus je důležitá pestrá strava bohatá na vitaminy, minerály, omega-3 nenasycené mastné kyseliny a další látky. Ne každý má vždy možnost zajistit si adekvátní příjem všech těchto složek ve stravě, nicméně však není potřeba klesat na mysli, protože i v tomto případě existuje řešení. Na trhu jsou dostupné doplňky stravy obsahující jednotlivé vitaminy, minerály či jiné látky, ale také komplexní preparáty, které navíc mají ve složení extrakty z bylin, jež podporují vitalitu.

Na jaké vitamíny se zaměřit?

Jaké vitaminy jsou pro funkci těla opravdu důležité? Vitaminy jsou organické složky, které jsou pro tělo esenciální. Rozlišujeme vitamíny rozpustné ve vodě – vitamin C a vitaminy skupiny B a vitamíny rozpustné v tucích (vitamin A, D, E, K):

  • Vitamin C je nezbytný pro správnou funkci cév, kloubů, zubů, vlasů a kůže. Dostatek tohoto vitamínu mimo jiné přispívá ke snížení míry únavy, ochraně buněk před oxidativním stresem, činnosti nervové soustavy.
  • Vitaminy skupiny B a to především B1, B2, B3, B5, B6 a B12 jsou nezbytné pro energetický metabolismus, přispívají ke snížení únavy díky ochraně buněk před oxidativním stresem.
  • Vitamin D je součástí metabolismu vápníku a fosforu, podporuje mineralizaci kostí a zubů a přispívá k normálnímu fungování imunitního systému.
  • Vitamin K vzniká činností střevních bakterií, zapojuje se do procesů srážení krve a přispívá k udržení normálního stavu kostí.
  • Vitamin E díky své antioxidační činnosti chrání buňky a hraje tak roli ve vzniku a rozvoji aterosklerózy.
  • Vitamin A podporuje imunitní systém a je důležitý pro správný růst kostí, reprodukci, zrak, sliznici a pokožku.

Nezapomínejte na minerály!

Minerály jsou anorganické složky potravy. Obdobně jako vitamíny jsou pro naše tělo nepostradatelné, neboť se účastní řady metabolických procesů v těle. Minerálů je celá řada, níže je přehled čtyřech nejdůležitějších:

  • Vápník je obsažen v kostech a zubech, ale je také zcela zásadní pro správnou funkci svalů, nervového a hormonálního systému a krevní srážlivost. Jeho nedostatek se může projevovat mimo jiné zvýšeným rizikem zlomenin, křečemi a záněty dásní. Pro jeho vstřebávání je velmi důležitý dostatek vitaminu D.
  • Hořčík je stejně jako vápník obsažen v kostech, zubech a svalech a zásadní pro vedení nervových impulsů. Lze říci, že rovnováha mezi hořčíkem a vápníkem hraje v těle důležitou roli, zatímco vápník má spíše kontraktilní a stahující účinek, hořčík má účinek rozvolňující. I jeho nedostatek tak může být příčinou křečí, ale také bolestí hlavy, neklidu a úzkostí.
  • Selen je součástí antioxidačních enzymů a přispívá tak k ochraně buněk před oxidativním stresem, podporuje funkci imunitního systému, reguluje funkci štítné žlázy a je velmi důležitý pro spermatogenezi.
  • Zinek působí antioxidačně a přispívá ke správné funkci imunitního, nervového a hormonálního systému. Účastní se procesů hojení a je důležitý pro udržení normálního stavu vlasů, nehtů, pokožky, zraku a kostí.

Znáte „kořen života“ - znáte ženšen?

Síla přírody byla lidem známa od pradávna a v posledních letech dochází k návratu k našim kořenům. Existují byliny, které mohou tělo posílit a které se poslední roky stále více používají i do kombinovaných doplňků stravy pro dospělé. Takovou rostlinou je i ženšen. Všehoj ženšenový (Panax ginseng) je rostlinou pocházející z východní Asie a bývá hojně využíván tradiční čínskou medicínou. Svůj význam má také jako součást podpůrné terapie v léčbě Alzheimerovi choroby. Působí také jako tonikum a antioxidant, přispívá k posílení koncentrace a podpoře duševní činnosti a ochraně před stresem, k podpoře trávení, erekce a krevního oběhu. Ženšen je relativně bezpečná bylina, nicméně i u této byliny je potřeba dbát na doporučení výrobce daného přípravku a nepřekračovat doporučenou dávku. V případě, že užíváte léky, proberte vždy vybrané doplňky stravy se svým lékařem nebo lékárníkem z důvodu případné interakce. Ženšen neužívejte souvisle déle než 6 měsíců, neboť delší užívání může mít vliv na hormonální změny a zvýšení krevního tlaku.

Věděli jste, že...

Ženšen je považován za jeden z nejúčinnějších adaptogenů, což jsou látky, které pomáhají zvyšovat odolnost těla proti stresu a regulují produkci stresových hormonů. Ženšen tak přispívá k většímu klidu, zmírnění stresu a úzkosti, zlepšuje paměť a působí pozitivně na vitalitu organismu.

Síla v kapce oleje

Součástí rostlinných olejů a rybího tuku jsou látky označované jako omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Tyto látky hrají roli již od raného věku člověka a mají vliv na činnost mozku, stav zraku, udržení hladiny triglyceridů a cholesterolu v krvi a krevního tlaku a tím přispívají k normální činnosti srdce a snižují rizikové faktory aterosklerózy. Tyto mastné kyseliny ovlivňují zánětlivé procesy v těle, proto je důležité dlouhodobě dbát na jejich vzájemný poměr ve stravě. Z tohoto důvodu jsou tolik prospěšné doplňky stravy s omega-3.

Stres kontra duševní rovnováha

Existují důkazy, že náš duševní stav a mentální zdraví mají značný vliv na naši imunitu a stav celého těla. Nevyrovnaná psychika může například podporovat chronický zánět, zpomalovat hojivé procesy v těle a negativně ovlivňovat průběh autoimunitního onemocnění. Proto myslete na své zdraví, pravidelně odpočívejte, jděte se projít, poslouchejte zvuky přírody, zhluboka nadechujte čerstvý vzduch v parku nebo v lese, uvařte si šálek čaje, pohodlně se usaďte do křesla a přečtěte si svoji oblíbenou knihu.

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.