DOPRAVA ZDARMA 

Nakupte nyní a ušetřete za dopravu. Platí na všechny objednávky při nákupu nad 500 Kč s PPL (výdejní místa a boxy)

Autor článku:
PharmDr. Eliška Vencovská a Hana Škopová

Bolest břicha – nadýmání, dyspepsie nebo něco horšího?

Bolení břicha je nepříjemné. Jak se dobrat k možné příčině, jak ji rozpoznat, kdy lze bolest řešit samoléčbou a kdy je to už na lékaře?

Proč bolí břicho?

Příčin bolestí břicha je celá řada. Může se jednat o relativně banální potíže, jindy příznaky podceňovat opravdu nelze. Na úvod je potřeba zdůraznit, že je důležité sledovat i další příznaky, které bolest břicha doprovází. Ať už se jedná o nevolnost, zvracení, nechutenství, pálení žáhy, zácpu, průjem, nadýmání, říhání, ale také potíže při močení, vaginální diskomfort apod. Tyto doprovodné symptomy dokáží pomoci s diagnózou a původem bolesti. Bolesti břicha často trápí pacienty, kteří se potýkají  s chronickými potížemi, mj. vředová onemocnění žaludku, záněty v oblasti břišních orgánů, onkologická a autoimunitní onemocnění, alergie. Bolest v oblasti břicha může být také přenášena z jiné části těla, což je samozřejmě pro lajka matoucí.

Dokud neznáte příčinu bolesti břicha, neužívejte léky proti bolesti (analgetika).

Co je to horní dyspepsie?

Dyspepsie horního typu (žaludeční dyspepsie) je soubor příznaků, které souvisí s poruchami trávení. Takovými příznaky může být pocit těžkosti po jídle, plnosti v oblasti břicha (žaludku), nechutenství až odpor k jídlu a také známé nadměrné vylučování žaludeční šťávy, která obsahuje kyselinu chlorovodíkovou (pálení žáhy). Tyto příznaky mohou naznačovat lehčí onemocnění, ale také velmi závažná. Příznaky mohou stupňovat v další, mnohdy akutnější symptomy, např. když se pocit na zvracení (nauzea) vystupňuje až na akutní zvracení (vomitus). Příčin zvracení je celá řada, z těch lehčích je to dietní chyba, mořská nemoc při výletu lodí, těhotenství, úžeh; z těch těžších mj. úder do hlavy, glaukomový záchvat, nádorové onemocnění žaludku.

Co je to dolní dyspepsie?

Dolní dyspepsie, jak název napovídá, se vztahuje k trávicím potížím v oblasti střev. Příznaky jsou pocity nedostatečného trávení, pocity tlaku a plnosti v břiše, nadýmání (meteorismus) a nadměrné tvorba a odchod plynů (flatulence). Na trávení v tenkém střevě se podílí žluč, která emulguje tuky a také pankreatická šťáva, která obsahuje lipázu (štěpící tuky), amylázu (štěpící škroby) a trypsin a chymotrypsin (štěpící bílkoviny). Při potížích je důležité především podpořit dostatečnost trávicích procesů a to pomocí externě dodávaných trávicích enzymů (Pancreolan forte, Pangrol, Kreon). Trávicí enzymy (pankreatin) podporují trávení a nahrazují trávicí funkci slinivky břišní, pokud není dostatečná. Podporou trávení a resorpce potravy dojde současně k úpravě příznaků dyspepsie. Nasazují se v situacích, kdy pacient netrpí nadýmáním, ale při pocitu plnosti (s případným nadýmáním). Pankreatin jako směs enzymů pomáhá také u stavu zvaném steatorrhea - nadměrné množství tuku ve stolici v důsledku jeho porušeného trávení či vstřebávání (malabsorpce).

Nepříjemný tlak v žaludku –  co jsou funkční trávicí obtíže?

Funkční trávicí obtíže jsou dlouhodobé a přimějí vás k diagnostice skrz vašeho lékaře. Může se stát, že toto odborné vyšetření neukáže na zřejmou poruchu v trávicím traktu (výsledky bez morfologické nebo biochemické příčiny). Skoro to může vypadat, že si vymýšlíte. Téměř každý druhý pacient s tzv. funkčními trávicími obtížemi si stěžuje na předčasný pocit sytosti, nepříjemný pocit plnosti po jídle, na napětí a nadýmání v nadbřišku, případně až na nevolnost. Příčinou může být to, že svalstvo žaludeční stěny tráveninu neprohněte dostatečně. To má za následek, že se přesun tráveniny do tenkého střeva zpomalí. Zpomalené vyprazdňování žaludku směrem do střeva může být také důsledkem některých onemocnění. V tomto případě není vhodné opomíjet individuální psychickou zátěž, které jste vystaveni. Takové potíže může vyvolávat „jen stres“. Protipólem jsou alimentární krátkodobé potíže, kdy je dyspepsie vyvolána dietní chybou, např. po konzumaci těžko stravitelného nebo neobvyklého jídla.

Aby břicho nebolelo – STOP zažívacím potížím

Občasné zažívací potíže jsou celkem běžným problémem a mohou potkat úplně každého. Samozřejmě se nabízí otázka: Jak se tlakům v žaludku a pocitu plnosti ubránit? U jinak zdravých lidí lze velmi dobře bolestem břicha skrze trávení předcházet. Co může pomoci?

  • Přemýšlejte o tom, co jíte. Vybírejte si lehké nedráždivé pokrmy. Přednost dávejte netučné stravě, protože jídla bohatá na tuky zůstávají v žaludku velmi dlouho.
  • Jídlo si rozdělte do menších porcí a jezte průběžně, nezatěžujte žaludek jednou velkou nadměrnou porcí.
  • Jezte pomalu a důkladně každé sousto rozžvýkejte, pomůžete tím trávicím procesům. Žaludek a střeva mají tím méně práce, čím lépe je jídlo rozmělněno a smícháno se slinami.
  • Dochucujte pokrmy pomocí koření, které povzbuzuje produkci žluči a tím i pomáhá trávit tuky (oregano, kmín, anýz, zázvor, muškát a šalvěj).
  • Po těžším jídle může pomoci s trávením žaludeční bylinkový čaj s obsahem pelyňku, zeměžluče, hořce apod. Při nadýmání se volí čaje s tzv. karminativním účinkem, např. s obsahem kmínu, iberky hořké, anděliky lékařské, také heřmánku, máty, meduňky či lékořice.
  • Po jídle si nelehejte.
  • Pokud je to možné, jděte na procházku, která podpoří činnost střev. Obsah potravy v jednotlivých částech trávicí soustavy na sebe přímo navazuje, jídlo ze žaludku sestupuje do tenkého střeva jen tehdy, když je uvolněné.
  • Vyhýbejte se alkoholu, perlivým vodám a limonádám, které mohou trávicí trakt dráždit a zatěžovat.
  • Volte spíše volnější oblečení, které vás nebude škrtit v oblasti kolem břicha.
  • Rozhodně nezanedbávejte spánek a v případě potíží preferujte vyvýšenou polohu či polohu na levém boku.
  • Zkuste definovat či si přiznat své stresující faktory, které vás natolik zatěžují, že mohou zasahovat do vašeho trávení. Snažte se je odstranit nebo se jim alespoň maximálně vyhýbat. Co jde, házejte za hlavu, nebo vám budou vaše starosti a hněv tzv. „ležet v žaludku“. Zajímejte se o relaxační techniky, dopřejte si čas pro sebe.
Konzumace jídla beze spěchu vám prospívá.

Bolesti břicha – závažné i banální příčiny

Bolest břicha už potkala každého z nás. Jedná se o celkem běžnou zdravotní obtíž, která však může být způsobena mnoha příčinami, od těch relativně banálních, po ty velmi závažné. Na jedné straně stojí nadměrná střevní plynatost (nadýmání a nadměrné nahromadění plynu ve střevech) či tzv. virová gastroenteritida (střevní chřipka, kterou provází průjem). Na druhé straně stojí nádorová onemocnění a tzv. náhlé příhody břišní. Pozor, není pravidlem, tedy ne vždy platí, že , že čím intenzivnější je bolest, tím závažnější je váš stav. Bohužel, některé nádorové bolesti se rozvíjejí plíživě, tedy velmi pomalu a intenzita bolesti vás proto nenutí zjišťovat příčinu. Naopak, intenzivní kolikovité bolesti, tedy „zaražené větry“, mohou skutečně velmi potrápit. Bolest břicha může také souviset s močením a tedy záněty močových cest a ledvin a nebo se u žen měnit v návaznosti na menstruačním cyklus.

Bolest břicha nepodceňujte.

Věděli jste, že...

Bolest břicha u žen je bohužel běžná s ohledem na blížící se menstruační krvácení. Každá žena dobře zná charakter menstruačních bolestí, je na ně zvyklá a zpravidla ví, co jí od takových bolestí břicha pomůže (často stačí běžně dostupná analgetika). Na recept lékaři často předepisují Algifen kapky. Předcházet menstruačním potížím můžete např. lékem Agnucaston a Mastodynon či doplňkem stravy Biotter Byology Cyst FEM tablety.

Bolest břicha – kdy je to na lékaře?

V medicíně bohužel nejde poskytnout vždy přesný návod, jak si počínat. Existují výjimky a nečekané okolnosti. Kdy se s bolestí břicha obrátit na lékaře? Pokud se vás týkají tyto symptomy, zvažte to, může se jednat o stav, který potřebuje odborníka co nejdříve:

  • velmi intenzivní a nesnesitelná bolest břicha, která vznikla náhle za plného zdraví
  • mírná bolest břicha, která však nepolevuje, trvá několik týdnů
  • mírná bolest břicha, která se pomalu stupňuje
  • bolesti břicha, které doprovází úbytek na váze
  • pokud kromě bolesti břicha zvracíte, pálí vás žáha, máte zácpu či průjem a váš stav se nelepší
  • pokud vaše stolice nemá běžnou barvu, obsahuje krev, hlen, nestrávené zbytky, máte nafouklé břicho
  • bolest břicha doprovázená zvýšenou teplotou, kdy se váš stav nelepší

Mějte na paměti, že...

Při jakémkoliv onemocnění je důležité se sledovat celkově. U bolesti břicha je důležité vysledovat, zda bolest souvisí s příjmem potravy, zda je větší nebo naopak menší po jídle apod. Důležité je nepřehlédnout zežloutnutí kůže a zežloutnutí očního bělma.

 

Není bolest jako bolest, zkuste tu svou popsat, zda je ostrá, tupá, křečovitá, zda bolest někam vystřeluje, například do zad, pod žebra, do třísel. Vhodné je vysledovat, zda dokážete nalézt úlevovou polohu, tj. takovou polohu těla, která přináší zmínění potíží.

Trvají-li dyspeptické potíže déle než 5 dní nebo jde-li o náhle vzniklou prudkou bolest či se bolesti opakovaně vrací nebo se nezlepšují ani po nasazení léčby, je důležité vyhledat odborníka.

Když bolí břicho při zácpě

Běžná je jedna stolice každý den, ideálně ráno. Trávení může být nastaveno i na tři stolice denně, nebo naopak jen třikrát týdně. O zácpu se jedná, pokud je frekvence vyprazdňování menší nebo je nutné vynaložení velkého úsilí, které rozhodně není příjemné, také pokud se jinak než bez léků na zácpu neobejdete. Zácpa je ve své podstatě spíše příznakem jiného onemocnění, se kterým se dotyčný potýká. Pokud se zácpa neřeší a stolice je ve střevech zadržována, tak to pochopitelně vede k dalším projevům a to velmi nepříjemným, k napětí v břiše, pocitu plnosti, dlouhodobě pak ke vzniku hemoroidů. Prevencí vzniku zácpy z důvodu chybných stravovacích návyků je dostatečný příjem vlákniny a přiměřená pohybová aktivita (posílené svaly, které se zapojují do tzv. břišního lisu a vypuzování stolice umožňují).

Vláknina zvyšuje objem stolice, díky vláknině je stolice také měkká a udrží si jisté procento vody. S tím souvisí i dodržování dostatečného pitného režimu. Nevhodné je samozřejmě zadržování a odkládání vyprazdňování při pocitu potřeby. Je důležité se po příčinách zácpy a tím pádem bolestí břicha ze zácpy plynoucí pídit a zjišťovat, co jí vyvolává. Zácpa často trápí těhotné ženy, můžou se s ní potýkat pacienti se sníženou funkcí štítné žlázy, může být následkem užívání některých léků (kodein, některá antidepresiva, antacida na pálení žáhy). Některým lidem může potíže s vyprazdňováním vyvolávat i káva a čaj. Pokud si pomůžete užitím laxativa, tedy léku na zácpu, vyvarujte se nadměrného užívání. Tělo si na tyto léky totiž dokáže vypěstovat návyk, čímž si přiděláte o problém navíc. Dlouhodobě si laxativa tudíž nenasazujte a svůj stav raději konzultujte s lékařem. Vyšetřením je potřeba mj. vyloučit anatomické změny ve střevě, nádorová onemocnění apod.

Když bolí břicho při průjmu

Svíravou bolest v břiše může doprovázet průjem, tedy nečekaně častá a řídká stolice. Průjem vzniká náhle a pokud se jedná o akutní stav, ve většině případů si s ním dokážete poradit samoléčbou volně prodejnými léky na průjem. Opakem je průjem chronický, tedy dlouhodobější potíže, které, stejně jako v případě zácpy, by měly být diagnostikovány s ohledem na příčinu. Příčin průjmu může být celá řada, může se jednat o otravu jídlem, nežádoucí účinek některých léků (užívání antibiotik, léků na tlak, nadměrný příjem hořčíku), také stres, nadbytečný příjem tekutin či přehnaná konzumace alkoholu. Chronické průjmy často provází diagnózy syndromu dráždivého střeva, záněty střevní sliznice, alergické projevy (nesnášenlivost mléka, lepku), infekční onemocnění, snížené vstřebávání či hormonální změny. Na lékaře se obraťte v případě neustávajícího akutního průjmu u vašeho dítěte či starších osob. Při průjmu není od věci zaměřit se na zvýšenou úroveň hygieny, aby se zabránilo přenosu potenciální infekce. Pozor, bolesti břicha a relativně obyčejná střevní chřipka provázená intenzivním průjmem, zvracením a následnou dehydratací a celkovou slabostí může skončit hospitalizací v nemocnici a léčbou infuzemi.

Plyny ve střevech - co je příčinou nadýmání?

Plynatost (flatulence) patří mezi funkční trávicí potíže. Příčinou plynatosti je nadměrná tvorba plynů ve střevech. Pokud se plyny ve střevech hromadí a neodcházejí ven z těla, dostavují se bolesti břicha a nadmutí břicha. Někteří lidé reagují na natahování střevních stěn obzvlášť citlivě již při malém množství plynů. Pokud k odchodu plynů dojde, dochází k úlevě. Pokud se vám nadýmání vrací a trápí vás pravidelně, dokážete tyto bolestivé potíže rychle rozpoznat. Jak se plyny dostávají do střeva a jak tomu zabránit? Plyny se do střeva dostávají ústy, protože při jídle či mluvení menší množství vzduchu chtě nechtě spolykáte. Některým lidem se toto děje nadměrně při stresových situacích. Následkem bývá pak spíše říhání (krkání) než plynatost. Pochopitelně, potíže vám mohou navodit nasycené nápoje.

Další příčinou jsou vznikající plyny v tlustém střevě coby produkty přirozených střevních bakterií. Takových plynů může podle okolností vnikat poměrně velké množství. Při trávení potravy, při kvašení tráveniny dochází k tvorbě dusíku, kyslíku, vodíku, metanu a oxidu uhličitého. Potraviny, u kterými se s tímto procesem počítá předem, jsou luštěniny, kapusta, zelí, cibule a jiné nestravitelné zbytky zeleniny, také některé druhy ovoce a obiloviny. Čím více nestrávených zbytků potravy, tzv. balastních látek, se dostává do tlustého střeva, tím více plynů produkuje váš střevní mikrobiom. To však rozhodně není důvod, abyste se těmto potravinám vyhýbali, protože jsou pro vaše zdravé zažívání klíčové. Plyny mohou přecházet také z krve a obráceně, oxid uhličitý se dokáže do krve vstřebat a je posléze vydýchán. Kromě již zmíněného říhání plyn z trávicího ústrojí samovolně odchází přes řitní otvor ven (flatus, „prdění“).

Přípravky, které vám dokáží ulevit a pomoci vyloučit plyny z těla ven, jsou volně prodejné v lékárnách (deflatulencia a také fytofarmaka, tedy přípravky s výtažky z rostlin). Nejznámější účinnou látkou je simetikon, který pomáhá rozkládat bublinky plynu, které jsou pak snadněji odváděny z organismu (Espumisan, Noball, Degasin). Simetikon dokáže pomoci při těžkosti po jídle, nadýmání a říhání, také se používá při diagnostických vyšetřeních. Z přírodních léků dominuje přípravek Iberogast, jedná se o kombinaci 9 rostlinných extraktů, které pomáhají při poruchách funkce a motility žaludku a střev (bolest žaludku, nauzea, pálení žáhy, pocit plnosti, meteorismus, gastrointestinální křeče). Z doplňků stravy jsou to např. Eneo Žaludeční kapky.

Věděli jste, že...

Nadýmání není vždy neškodné. Plynatost většinou patří mezi dlouhodobé a život neohrožující stavy. Pokud není spojená se závažnými příznaky a z také s úbytkem tělesné hmotnosti, není třeba se ji obávat. Bohužel, příčiny nadýmání nejsou vždy banalitou. Nadýmání může provázet onemocnění různých orgánů zažívacího traktu, poruchy tvorby enzymů, onemocnění slinivky břišní a další poruchy trávení (dráždivý tračník, nežádoucí účinky léčby ATB). Nadýmání může být předzvěstí žlučových kamenů, poruch jaterních funkcí, vředové choroby a také tumorů. Nadýmání může trápit v těhotenství, při gynekologických onemocněních a onemocněních močové soustavy.

Laktóza a laktáza – jak souvisí s nadýmáním?

Příčinou nadýmání může být také nedostatek enzymu s názvem laktáza. Laktáza ve vašem tenkém střevě může chybět úplně, nebo není tvořena v dostatečné míře, tedy není dostatečně aktivní a schopná odbourávat mléčný cukr laktózu z mléka a mléčných výrobků. Mléčný cukr tedy pokračuje trávicím traktem dál do tlustého střeva, kde je střevními bakteriemi pod vlivem plynů rozložen. Pokud vypozorujete, že vám mléčné produkty způsobují potíže a nadměrnou tvorbu plynů, může být příčinou právě laktáza a proto je na místě si tuto hypotézu ověřit. Jestliže vám lékař diagnózu potvrdí, upravte jídelníček a nezařazujte potraviny, které laktózu obsahují. Při lehčích potížích je variantou užívání tablet s laktázou (Laktoleraza Generica, Orenzym Laktáza).

Bolest břicha a pomoc z přírody

Bývá vám po jídle často těžko od žaludku? Přemýšlíte, jak pocit plnosti a bolení žaludku řešit? Když je jídla příliš, nebo je jídlo hodně vydatné s nadměrným množstvím tuku, když jste rozčílení a ve stresu, žaludek vám to může dát „sežrat“ a vytrestat vás pocitem tlaku a nevolností. Z jídla pochopitelně nemáte radost, kterou jste očekávali. V případě nepříjemných bolestí břicha spojených s křečemi, jsou dostupné léčivé přípravky s obsahem extraktů z bylin (např. máta peprná, kmín kořenný, iberiky lékařské, angeliky lékařské, ostropestřce mariánského atd.), které mírní tyto projevy (Iberogast, Gaspan). Některé z těchto bylin obsahují také čajové směsi na podporu trávení (Leros Stomaran, Apotheke Žaludeční čaj). Vhodné mohou být také jednodruhové čaje např. s obsahem fenyklu obecného při nadýmání, heřmánku pravého při křečích či mátový čaj při pocitu těžkého žaludku.

 

1.       Berková J. Pacient s bolestí břicha na urgentním příjmu. Urgentní medicína. 2016; 19(2):14-17.
2.       Dugas D. 500 nejlepších receptů lidové medicíny: [bylinkový receptář od nejstarších časů po současnost. Ostrava: Knižní expres, 2007. ISBN 978-80-7347-035-7.
3.       Ford AC, Mahadeva S, Carbone MF, Lacy BE, Talley NJ. Functional dyspepsia. Lancet. 2020 Nov 21;396(10263):1689-1702.
4.       Navrátil V. Funkční poruchy zažívání, fytoterapie přípravkem STW 5 (Iberogast®). Prakt. lékáren. 2019; 15(3): 162–166.
5.       Singh O, Khanam Z, Misra N, Srivastava MK. Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview. Pharmacogn Rev. 2011 Jan;5(9):82-95.
6.       Volf V. Chronické bolesti břicha u dětí. Pediatr. pro praxi, 2006; 3: 143–148.
7.       Educomm.cz – PharmDr. Jana Matušková – PORUCHY TRÁVENÍ – DYSPEPSIE – PANCREOLAN FORTE
8.       Vademecum – podzim 2006 – Jaké jsou příčiny nadýmání?
9.       Vademecum – zima 2008 – Když nás bolí břicho
10.     Zdravý život 07-08/2002 – Nechtěné plyny

Související články

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.