3 tipy na regeneraci jater a podporu jejich činnosti
Játra na prvním místě
Na místě je věnovat pozornost především správné funkci jater, která představují jeden z nejdůležitějších detoxikačních orgánů našeho těla a jejichž zdraví je pro naši celkovou kondici naprosto zásadní. Co můžeme my sami udělat pro jejich správné fungování a jak zlepšit jejich schopnost regenerace? Na svoji velikost jsou játra super výkonným strojem a zvládají naráz hned několik procesů, které jsou pro náš život a fungování lidského těla naprosto zásadní. Během dne stihnou přefiltrovat obrovské množství krve, čímž zabraňují usazování a hromadění škodlivin v tkáních. Fungují v podstatě jako čistička, která nás zbavuje všeho, co naše tělo nepotřebuje. Když se ale tahle čistička přetíží, přestane fungovat správně a v těle se začnou hromadit toxické látky. Zhoršenou funkci jater nemusíme zprvu vůbec poznat a nemusíme vnímat žádné konkrétní příznaky. Postupem času se však dostavuje únava, problémy s trávením, dochází ke snížené funkci imunitního systému a k dalším potížím.
Kromě detoxikační funkce a odvádění toxinů z těla mají játra na svém seznamu aktivit ještě mnoho dalších funkcí od látkové přeměny přes metabolismus cukrů, tuků a bílkovin až po produkci žluči nebo tvorbu hormonů. Slouží také jako zásobárna energie, železa a dalších vitaminů a minerálů. Jako jediný viscerální orgán v těle mají játra schopnost regenerace. Udává se, že při jejich poškození nebo chirurgickém odstranění se dokáží zregenerovat do původní velikosti při zachování alespoň 25% původní tkáně. Je prokázáno, že proces regenerace umožňuje játrům obnovit ztracenou hmotu, aniž by byla poškozena životaschopnost celého organismu. Játra toho zvládnou opravdu hodně, přesto bychom zdraví jater neměli podceňovat a měli bychom dbát na jejich správnou regeneraci.
Jak si udržet zdravá játra?
Máme pro vás 3 tipy, jak podpořit správnou činnost jater a jejich schopnost detoxikace.
1. Vyhněte se tomu, co játrům očividně škodí
K přetížení detoxikační kapacity jater, jejich poškození, což vede k následné toxicitě, může docházet z mnoha příčin. Těmi nejčastějšími jsou:
- nadměrná konzumace alkoholu
- obezita a následné tzv. nealkoholové ztukovatění jater
- užívání některých léků či drog
- neléčená jiná onemocnění
Prvním krokem pro zachování plné funkce jater je právě zdravý životní styl.
2. Správně seskládaný plnohodnotný jídelníček
Z podstaty věci je jasné, že čím méně toxinů do těla dostanete, tím méně játra zatížíte. Zdravá játra se pak mohou soustředit především na správný metabolismus, tvorbu hormonů a regeneraci těla. Proto je vhodné vyhnout se nebo alespoň omezit konzumaci průmyslově zpracovaných potravin, rafinovaných tuků, cukrů, již zmíněného alkoholu nebo smaženým jídlům. Jaké potraviny tedy zařazovat do vašeho jídelníčku?
Potraviny podporující činnost a regeneraci jater:
- Zelená listová zelenina jako je rukola, polníček, špenát nebo čekanka je bohatá na antioxidanty, protizánětlivé látky a enzymy, které podporují tvorbu žluči. Mají také vysoký obsah chlorofylu, pomáhájí neutralizovat těžké kovy a další cizorodé látky, čímž podporují činnost jater.
- Mrkev, červená řepa, lesní plody a švestky mají vysoký obsah rostlinných flavonoidů, působí jako silné antioxidační látky, chrání játra před oxidačním stresem a chronickým zánětem.
- Vlašské ořechy obsahují vysoké množství l-argininu, glutathionu a omega-3. Studie naznačují, že tyto živiny pomáhají detoxikovat játra od amoniaku. Zároveň obsah nenasycených mastných kyselin podporuje ozdravné procesy jater.
- Brukvovitá zelenina jako květák, brokolice, růžičková kapusta snižuje množství tzv. glukosinátů, zlepšují produkci enzymů a odbourávání karcinogenních látek.
- Koření jako je kurkuma nebo zázvor působí jako silné antioxidanty, zabraňují zánětu a hromadění toxinů v těle.
3. Zdraví z přírody
Z léčivek se nejvýše využívá ostropestřec mariánský, kterému se také díky jeho vzhledu přezdívá Kristova koruna. Účinek se přisuzuje obsažené látce zvané silymarin, která podporuje stimulaci glutationu. Ten je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů, bojuje s volnými radikály, zabraňuje oxidativnímu stresu, pomáhá z těla odstraňovat toxiny a karcinogenní látky a podporuje správnou činnost imunitního systému. Ostropestřec má pozitivní vliv nejen na regeneraci jater, ale i na žlučník a trávicí systém. Podporuje tvorbu žluči a příznivě ovlivňuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi.
Zdravým játrům prospívá každoroční pravidelná očista jater, která je nejideálnější s příchodem jara, tedy v březnu a dubnu.