Jak na zmírnění stresu a lepší spánek
Nebo je to naopak a díky vnitřnímu napětí, úzkostem a stresovému vypětí nemůžete spát a máte nedostatek energie? Ať je to tak či onak, je naprosto jasné, že jedno souvisí s druhým. Kvalitní (nebo nekvalitní) spánek ovlivňuje naši psychiku a schopnost se vypořádat se stresem, a zároveň přemíra stresu dokáže velmi zásadním způsobem narušit schopnost usínání a kvalitního odpočinku, který je pro regeneraci našeho těla naprosto zásadní.
Jak spolu spánek a stres souvisí?
V odborných materiálech se uvádí, že poruchy spánku trápí více než 40% populace. To rozhodně není zanedbatelné číslo. Je ale potřeba si uvědomit, že kvalita spánku má opravdu velmi zásadní vliv na naše tělo i psychické zdraví. Když jsme nevyspalí, naše tělo se bude potýkat s nedostatkem energie, můžeme začít přibývat na váze, budeme se cítit podráždění a výrazně se snižuje odolnost proti stresu. A nebudeme si nic nalhávat. V dnešní hektické době se stresu asi jen tak nevyhneme.
Jak stres působí na naše tělo?
Stres je pro lidský organismus svým způsobem přirozený. Máme ho zakódovaný v genech ještě z dávných dob, kdy pračlověk bojoval s predátory a stres byl signálem toho, jak se zachovat v krizové situaci. Zda bojovat nebo utéct. Díky této vrozené reakci dokázal tehdejší člověk přežít. Jenže v dnešní době se dostáváme do podobně vypjatých situací i v okamžiku, kdy nám o život vlastně nejde. Jakmile pocítíme stres, tělo začne produkovat stresový hormon kortizol, který spouští další sled událostí v těle včetně produkce adrenalinu a noradrenalinu. Pokud je člověk vystaven stresu dlouhodobě, stresové hormony v těle se hromadí a mohou mít za následek snížení produkce melatoninu - spánkového hormonu, což vede ke zhoršenému usínání a nekvalitnímu spánku. Najednou se ocitáte v bludném kruhu, protože neschopnost usnout a nedostatek spánku zároveň způsobuje již výše popsané symptomy jako je podrážděnost, nervozita a nedostatek energie, což má za následek další zvýšení hladiny stresu a může způsobit až úzkost nebo dokonce deprese.
Jak z toho ven?
Prvním krokem je samozřejmě co nejvíc omezit stres, což se samozřejmě snadněji řekne, než se to dělá. Pokud cítíte, že vás stres trápí opravdu dlouhodobě a už se necítíte ve své kůži, doporučujeme vyhledat lékaře. Můžete ale sáhnout i po volně prodejných doplňcích stravy s obsahem bylin jako je kozlík, meduňka, levandule nebo třezalka. Naším tipem je například L-tryptofan, který přispívá k psychické pohodě, snižuje míru stresu, únavy a vyčerpání.
Na snížení stresu můžete vyzkoušet i různé dýchací techniky, cvičení jógy nebo meditace, které pomáhají celkově zklidnit mysl i tělo. Pomáhají také procházky v přírodě, masáže nebo dobrá kniha. Plánujte si cíleně čas pouze pro sebe a snažte se relaxovat, jak jen to půjde.
Pro zajištění kvalitního spánku je potřeba dodržovat pravidla spánkové hygieny. Vyhýbejte se před spaním obrazovkám a displejům, jejichž vyzařující modré světlo prokazatelně ruší spánek a ovlivňuje tvorbu melatoninu. Jezte maximálně tři hodiny před spaním, omezte kofein, alkohol a na spaní si zajistěte absolutní tmu. S lepším usínáním a kvalitním spánkem vám pomohou také zklidňující byliny ve formě čajů nebo různé doplňky stravy. Jednou z možností je také užívat melatonin, již zmíněného spánkový hormon, kterého se vám nedostává.